Francijas ārlietu ministra Roberta Šūmana pirms 70 gadiem, 1950. gada 9.maijā, sagatavotā deklarācija saturēja kodolīgu, taču spēcīgu paziņojumu. Tieši šī deklarācija aizsāka Eiropas integrācijas procesu, kas sākotnēji paredzēja kopīgu Francijas un Vācijas ogļu un tērauda ražošanu.

Izstāde “Eiropa un eiropieši no 1950. gada līdz mūsdienām” ir veidota, lai parādītu Šumana deklarācijas nozīmīgumu Eiropas integrācijas procesā, stimulētu pārdomas par tās nozīmi šodienas Eiropā un veicinātu diskusiju par Eiropas vēsturi un nākotni. Izstādes veidotāji, Eiropas Savienības vēstures arhīvs, aicina vērot vēstures procesus no diviem atsevišķiem, taču savstarpēji saistītiem skatupunktiem.

Viena izstādes daļa ļauj mums ieskatīties nozīmīgākajos politiskajos, sociālajos, ekonomiskajos un kultūras notikumos Eiropā pēdējo 70 gadu laikā. Savukārt izstādes otrās daļas centrā ir cilvēki, kas ir bijuši iesaistīti Eiropas integrācijas procesā vai kurus tas ir ietekmējis. Viņi dalās ar savām pārdomām, ko nozīmē būt eiropietim toreiz un tagad.

Eiropu neizveidos uzreiz vai saskaņā ar vienotu plānu. To veidos konkrēti sasniegumi, kas pirmām kārtām radīs de facto solidaritāti.

Šūmana deklarācija nav zaudējusi aktualitāti arī šodien - laikā, kad visa pasaule cīnās ar COVID-19 pandēmiju, solidaritāte un savstarpējs atbalsts ir Eiropas Savienības vadmotīvs.

Šumana deklarācijas gadadienu nu jau vairāk kā 25 gadus svinam kā Eiropas dienu.

Izstādē apkopots bagātīgs vēsturiskais materiāls, kas ir papildināts ar multimediju iespējām – izmantojot QR kodus, kas ļauj apskatīt vai noklausīties video un audio materiālus.

Eiropas Komisijas pārstāvniecība piedāvā iepazīties ar izstādi latviešu valodā, savukārt izstāde angļu valodā tiešsaistē pieejama sākot ar Eiropas dienu, 9.maiju, Eiropas Savienības vēstures arhīva tīmekļa vietnē www.schuman70.eui.eu. Ar izstādes materiāliem arī citās ES oficiālajās valodās var iepazīties šeit.

Izstāde “Eiropa un eiropieši no 1950. gada līdz mūsdienām”