Aktualitātes

Eiropas lietu eksperti viesojas Latvijas skolās

Arī šogad visā Latvijā notiek nu jau par tradīciju kļuvusī akcija „Atpakaļ uz skolu / Atpakaļ uz universitāti”. Tās laikā vairāk nekā 120 Eiropas lietu eksperti viesojas izglītības iestādēs Rīgā, Liepājā, Rēzeknē, Kuldīgā, Cēsīs, Jelgavā un 60 citās apdzīvotās vietās. Dažādu nozaru profesionāļi iepazīstina jauniešus ar savu darbu, pieredzi un stāsta par aktualitātēm Eiropā. Akcijas kulminācija notiek nedēļā no 7. līdz 10. maijam, kad tiek svinēta Eiropas diena un skolās norisinās vairāk nekā 80 ekspertu un jauniešu tikšanās. 10. maijā vizītē uz Iļguciema vidusskolu devās arī Eiropas Komisijas priekšsēdētāja vietnieks Valdis Dombrovskis.

Valdis Dombrovskis , Iļģuciema vidusskola , Atpakaļ uz skolu , jaunieši, skolu vizīte

Akcijas „Atpakaļ uz skolu/ Atpakaļ uz universitāti” mērķis ir paplašināt jauniešu izpratni par to, kā darbojas Eiropas Savienība, un cik dažādos veidos tā sastopama ikviena ikdienā. Akcijas ietvaros Eiropas lietu eksperti visbiežāk viesojas izglītības iestādēs, kurās ir mācījušies pamatskolas, vidusskolas vai augstskolas laikā. Eiropas Komisijas priekšsēdētāja vietnieks Valdis Dombrovskis atgriezās savā skolā, lai diskutētu ar jauniešiem par Eiropas aktualitātēm un Latvijas iespējām tās ietekmēt. "Eiropai ir nākotne tikai tad, ja šodienas jaunieši to sapratīs un pieņems kā savu," Valdis Dombrovskis uzsver pēc tikšanās Iļģuciema vidusskolā.

Galvenās akcijas tēmas šogad ir Latvijas 15. gadadiena kopš pievienošanās Eiropas Savienībai un maijā notiekošās Eiropas vēlēšanas. Eksperti stāsta arī par savu darbu un to, kādas zināšanas un prasmes vajadzīgas, lai to darītu. Tāpat profesionāļi labprāt dalās ar jaunumiem no savām nozarēm. Piemēram, Baltijas jūras valstu padomes sekretariāta komunikācijas un pētniecības koordinatore Zane Šime jauniešus vizīšu laikā iepazīstināja ne tikai ar Eiropas dienas vēsturi, bet arī stāstīja par pašreizējām Eiropas mēroga aktualitātēm videi draudzīgu tehnoloģiju izstrādē un uz inovācijām balstītas uzņēmējdarbības atbalstīšanā Baltijas jūras reģionā.

Piedalīšanās akcijā „Atpakaļ uz skolu/ Atpakaļ uz universitāti” daudziem Eiropas lietu ekspertiem ir kļuvusi par ikgadēju tradīciju. Eiropas Komisijas jurists Agnis Sauka akcijā šogad piedalījās jau sesto gadu, pēc vizītes Rīgas 10. vidusskolā atzinīgi novērtējot jauniešu ieinteresētību ES tēmās un skolā esošā Eiropas kluba darbību.

Akcijā „Atpakaļ uz skolu/ Atpakaļ uz universitāti” 2019. gadā ir iesaistījušies Eiropas lietu eksperti no vairāk nekā 60 dažādām iestādēm un organizācijām, pārstāvot gan ES institūcijas, gan valsts un publiskās pārvaldes iestādes. Akcijā piedalās arī nevalstisko organizāciju pārstāvji, kā arī Latvijā esošo ES valstu vēstniecību vēstnieki un darbinieki. Sadarbībā ar Valsts izglītības attīstības aģentūru akcijas laikā par savu pieredzi ES finansētajos Pēcdoktorantūras projektos skolēniem un studentiem stāsta jaunie zinātnieki no vairākām Latvijas austākās izglītības iestādēm un pētnieciskajiem institūtiem. Visplašāk šajā akcijā ir pārstāvēta Eiropas Komisija, Latvijas Universitāte un Latvijas Republikas Ārlietu ministrija. Šogad arī viena no ministrijas ekspertu vizītēm skolās tiek rīkota, izmantojot mūsdienu tehnoloģiju iespējas - Latvijas Republikas vēstniecības Nīderlandes Karalistē vēstniece Ilze Rūse ar Siguldas Valsts ģimnāzijas jauniešiem vizīti organizē kā tiešraides tikšanos, rādot labo piemēru arī citiem Eiropas lietu ekspertiem, kuri vēlētos sniegt jauniešiem savas zināšanas, bet darba apstākļu dēļ nevar ierasties uz vizīti klātienē.  

Eiropas lietu eksperti un izglītības iestāžu pārstāvji ir aicināti iesaistīties akcijā „Atpakaļ uz skolu / Atpakaļ uz universitāti” arī nākamajā – 2019./ 2020. mācību gadā!