Eiropas diena 2022

\Maijā visā Eiropā un Latvijā plaši tiek atzīmēta Eiropas diena, stiprinot zināšanas un izpratni par Eiropas vērtībām, kultūru dažādību un iespējām. Kopā no sirds kā labos, kā ne tik labos laikos. 
Visā Latvijā notiks virkne pasākumu, kurus organizē Latvijas iedzīvotāji, organizācijas un uzņēmumi, apzinoties savu līdzdalību Eiropas un Latvijas tagadnes un nākotnes veidošanā.

Eiropas eksāmena logo

“Eiropas eksāmens” ir tiešsaistes tests, kas, atzīmējot Eiropas dienu, notiek  jau astoto gadu. Šogad tajā var piedalīties gan skolēni, sākot jau no 1. klases, gan pieaugušie līdz pat sirmam vecumam. Tests ir izzinošs un atraktīvs veids, kā katram pašam pārbaudīt un paplašināt savas zināšanas par Eiropas Savienību.

Šogad “Eiropas eksāmens” notiek no 7. maija plkst. 8.00 līdz 9. maija plkst. 21.00  tīmekļa vietnē www.esmaja.lv. Katrai vecuma grupai sagatavoti tai atbilstoši jautājumi, un pieaugušajiem testā tiks piedāvātas divas grūtības pakāpes. 2021. gadā “Eiropas eksāmenā” piedalījās vairāk nekā 37 tūkstoši visu vecumu zinātkāro un aktīvo Latvijas iedzīvotāju. “Eiropas eksāmenu” organizē Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā sadarbībā ar biedrību “Eiropas Kustība Latvijā”. Vairāk informācijas par Eiropas eksāmenu šeit.

Atpakaļ uz skolu

Izglītības iestādes un Eiropas lietu eksperti tiek aicināti iesaistīties akcijā "Atpakaļ uz Skolu/ Atpakaļ uz Universitāti".

Akcijas mērķis ir sniegt skolēniem un studentiem iespēju pārrunāt Eiropas lietas ar profesionāļiem, kuri ikdienā strādā dažādās ar Eiropu saistītās jomās, piemēram, pārstāvot Latvijas intereses ES, sadarbojoties ar citu Eiropas Savienības valstu partneriem un īstenojot ES finansētus projektus. 
Akcijas laikā Eiropas Savienības institūciju darbinieki, valsts un pašvaldības iestāžu pārstāvji, nevalstiskā sektora pārstāvji un citi Eiropas lietu eksperti tiksies ar jauniešiem, lai dalītos savā darba pieredzē un zināšanās. Papildus informācija par akcijas norisi pieejama šeit.

Roadgames_1

ORIENTĒŠANĀS SPĒLE "IEPAZĪSTI EIROPU RĪGĀ"

Lejupielādējot Roadgames aplikāciju telefonā un sekojot dotajām norādēm, 2 stundu ilgas pastaigas pa Rīgu laikā ikviens var iepazīt Eiropas valstu vēsturi, kultūru, tradīcijas un ES aktualitātes. Spēle ar norāžu un jautājumu palīdzību aizved dalībniekus uz dažādām vietām Rīgā un ļauj atklāt jaunus faktus un informāciju par Latviju un Eiropu, par Eiropas zaļā kursa īstenošanu un digitālo pārveidi. Tiem, kas Eiropu Rīgā iepazīs no 7. - 17. maijam, spēles partneri – Saeima, ES dalībvalstu vēstniecības, BEREC birojs un Eiropas Savienības māja Rīgā - ir sagādājuši pārsteiguma balvas. Ar balvas laimējušajām komandām ES māja sazināsies personīgi.

22 jautājumi

Semināri “22 jautājumi 2022. gadā par Eiropas Savienību” visā Latvijā

Tuvojoties Eiropas dienai un Eiropas eksāmenam 7., 8., 9. maijā, ES māja un Europe Direct informācijas centri visā Latvijā aicina arī pieaugušos spodrināt savas zināšanas un izpratni par mums Eiropas Savienībā – par līdzdalību, vienotību un solidaritāti, par Eiropas Savienības prioritātēm un demokrātiju.

Seminārus vadīs žurnālists Ansis Bogustovs un multimākslinieks Kašers, katrs pastāstot savu unikālo un personīgo stāstu par Eiropu.  Stāstījuma dinamiku nodrošinās Pecha Kucha metode, katram jautājumam atvēlot vien 22 sekundes, tāpat tiks ietvertas aktīvas līdzdalības metodes, iespēja uzdot savus jautājumus, sarunāties, kā arī noslēgumā – zināšanu pārbaude un balvas. 

Piedalieties:
12. aprīlī plkst. 10.30 Europe Direct centrā Ventspilī;
12. aprīlī plkst. 14.00 Liepājas Universitātē;
21. aprīlī plkst. 17.30 Europe Direct centrā Kuldīgā ;
22. aprīlī plkst. 10.30 Europe Direct centrā Jelgavā
22. aprīlī plkst. 15.00 Europe Direct centrā Valmierā ;
25. aprīlī plkst. 10.00 Krāslavā (rīko Europe Direct centrs Austrumlatgalē);
25. aprīlī plkst. 13.00 Preiļos (rīko Europe Direct centrs Austrumlatgalē);
27. aprīlī plkst. 14.20 Europe Direct centrā Gulbenē;
29. aprīlī plkst. 16.00 Europe Direct centrā Jēkabpilī.

Plašāka informācija pieeja centru Facebook kontos, kā arī interesējoties centros.

ED Daugavpils

2022. gada 1. maijā Eiropas Komisijas paspārnē darbu uzsāks jaunais EUROPE DIRECT centrs Daugavpilī, kura uzdevums būs informēt sabiedrību par ES jautājumiem un veidot saikni starp ES institūcijām un iedzīvotājiem, kā arī sadarboties ar vietējām organizācijām, īstenojot dažādus projektus un pasākumus ES aktualitāšu skaidrošanai.

Jaunais centrs savu darbību sāks 2022. gada 1. maijā un būs ciešs sadarbības partneris gan dažādos projektos, gan informatīvos pasākumos par Eiropas Savienību. EUROPE DIRECT Dienvidlatgale atklāšanas pasākums paredzēts 5. maijā, dienā, kad Daugavpilī ar visdažādākajām aktivitātēm tiks atzīmēta Vides diena. Kā centrālais pasākums, Vides dienu ieskandinās piektais un noslēdzošais “Ar Eiropas tvērienu Latgalē” hakatons jauniešiem, kas šoreiz risinās ar vidi un ilgtspēju saistītus izaicinājumus un problēmas.

EUROPE DIRECT centri jau darbojas Gulbenē – ar filiālēm Madonā un Alūksnē, Austrumlatgalē Rēzeknē, Ventspilī, Kuldīgā, Jelgavā, Jēkabpilī, Cēsīs un Valmierā. Kopumā visā Eiropā darbojas vairāk nekā 420 EUROPE DIRECT centri, nodrošinot iedzīvotājiem savlaicīgu un objektīvu informāciju par nozīmīgākajām aktualitātēm Eiropā, kā arī rosina iedzīvotāju diskusijas par Eiropas nākotni. Europe Direct centri veido būtisku saikni starp ES institūcijām un iedzīvotājiem, palīdzot skaidrot, kādi resursi un atbalsts pieejams visdažādākajām sabiedrības grupām.

Plašāka informācija atrodama centru Facebook kontos, kā arī interesējoties centros

EP

Jauniešu Eiropas dienas pasākumi reģionos

Eiropas jaunatnes gadā Eiropas Parlamenta Vēstnieku skolas, to skaitā Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzija, Salaspils 1.vidusskola, Daugavpils Tehnoloģiju vidusskola-licejs, Rīgas Centra humanitārā vidusskola un citas piedalās Eiropas dienas pasākumu rīkošanā savu skolu un apkārtnes jauniešiem. Šogad jaunieši Eiropas dienas pasākumos īpaši novērtē brīvības, demokrātijas un solidaritātes nozīmi. Pievienojies Eiropas Parlamenta biroja Latvijā rīkotajai meistarklasei “5 soļi, kā sarīkot foršu pasākumu jauniešiem” un jauniešu rīkotajiem pasākumiem maijā.

EP Vēstnieku skolu pasākumi:

  • 5.maijā Daugavpilī - Daugavpils Tehnoloģiju vidusskolā-licejā notiks pasākums “Dzīvo, dari, jūties kopā!”, lai jauniešu vidū aktualizētu solidaritāti kā vienu no Eiropas Savienības svarīgākajām vērtībām. Skolēni strādas darba grupās, novērtēs esošo situāciju un radīs idejas, kā risinās noteiktu problēmu saistībā ar solidaritātes tēmu.
  • 10.maijā Salaspilī - Eiropas dienā Salaspils 1.vidusskolas jaunieši rīkos vairākus pasākumus visas dienas garumā, tajā skaitā EP pārstāvja un Latvijas Jaunatnes padomes pārstāvja tikšanos ar jauniešiem, lai pārrunātu jauniešu līdzdalības iespējas, īpaši 2022.gadā, kas pasludināts par Eiropas Jaunatnes gadu. Skolā paredzēta arī viktorīna, apsveikuma kartīšu krāsošana un izsūtīšana, kā arī citas aktivitātes.
  • 11.maijā Rīgā - Rīgas Centra humanitāra vidusskolas jauniešu Eiropas dienas rīkotā pasākuma mērķis ir informēt jauniešus par ES un tās dalībvalstu kultūras bagātību, dot iespēju padziļināti izprast ES lomu ikviena pilsoņa dzīvē un sniegtajām priekšrocībām, kā arī skaidrot ES solidaritāti un atbalstu Ukrainai. Pasākuma laikā jaunieši veidos un darbosies piecos virzienos jeb "istabās", taja skaitā, Latvija ceļā uz ES, Atbalsts Ukrainai, mūzika un modernā māksla, kino, valodas un literatūra.
  • 13.maijā Valkā - Eiropas dienas pasākumu vadmotīvs ir "Izdejot Eiropu", proti, iepazīt Eiropas kultūru caur dejas prizmu. Eiropas dienas pasākumus Valkā rīko Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzija. Diena sāksies bērnudārzā “Pasaciņa”, kam sekos jauniešu pasākums - darbs dažādās tematiskās stacijās, aktivitātes Mūzikas un Mākslas skolās. Savukārt dienu plānots noslēgt ar deju un mūzikas koncertu.
  • Plašāka informācija par citiem EP Vēstnieku skolu Eiropas dienu pasākumiem Eiropas Parlamenta Vēstnieku skolu FB grupā.
Informatīvi tiešsaistes semināri pedagogiem “Materiāli un idejas Eiropas dienai”

Informatīvi semināri pedagogiem

Informatīvs seminārs sākumskolas pedagogiem “Materiāli un idejas Eiropas dienai” 20. aprīlī plkst. 14.00. Pieteikšanās saite šeit.
Informatīvs seminārs pamatskolas un vidusskolas pedagogiem “Materiāli un idejas Eiropas dienai” 25. aprīlī plkst. 15.00. Pieteikšanās saite šeit.

Aicinām locīt miera baložus

Balodis ir starptautisks miera simbols. Putns, kas vienmēr atgriežas mājās, nesot labas vēstis. Lai miera baloži ātrāk nestu vēsti par mieru Ukrainā,  aicinām demokrātijas nedēļā locīt miera baložus un izvietot tos redzamās vietās. Pielikumā divas idejas miera baložu locīšanai.

MieraBalodis-A4-1.pdf

MieraBalodis-A4-2.pdf

FONA INFORMĀCIJA PAR EIROPAS DIENU
1950. gada 9. maijā, kad Eiropu pēc postošākā kara cilvēces vēsturē bija sadalījis dzelzs priekškars, Francijas ārlietu ministrs Robērs Šūmans aicināja Eiropas valstis apvienot ieroču ražošanā būtiskās ogļu un tērauda nozares. Viņa plāns tika īstenots un padarīja neiespējamu jaunu karu starp iesaistītajām valstīm. Gadu gaitā kopīgi pārraudzīto nozaru un projektā iesaistīto valstu skaits pieauga, un uz Šūmana plāna pamatiem būvētā valstu savienība kļuva par bāku arī Latvijai, atgriežoties Eiropā. 9. maijā atzīmētā Eiropas diena ir atgādinājums, ka, tikai rīkojoties kopīgi, iestājoties vienam par otru, Eiropas valstis var pārvarēt arī vislielākās grūtības, vai tā būtu ekonomiska krīze, vai pandēmija.


Informācija par Eiropas dienas svinībām visā Eiropas Savienībā pieejama ES jūsu valstī (europa.eu)
Aicinām sekot Eiropas dienas aktualitātēm arī sociālajos medijos: #Eiropasdiena #EuropeDay #EiropasEksāmens2022 #ESamkopā #ESuzSkolu #BackToSchool #StrongerTogether