Eiropas diena 2021

Kā ik gadu visā Eiropā un Latvijā 9. maijā plaši tiks atzīmēta Eiropas diena. Tā ir diena, kad eiropieši svin mieru, Eiropas kultūru dažādību un solidaritāti - spēju būt vienotiem kā labos, tā ne tik labos laikos. Pasākumu klāsts ir bagātīgs, aicinām izvēlēties un pievienoties sev tīkamākajai aktivitātei.

Eiropas eksāmena logo“Eiropas eksāmens” ir tiešsaistes tests, kas, atzīmējot Eiropas dienu, notiek  jau septīto gadu. Šogad tajā var piedalīties gan skolēni, sākot jau no 1. klases, gan pieaugušie līdz pat sirmam vecumam. Tests ir izzinošs un atraktīvs veids, kā katram pašam pārbaudīt un paplašināt savas zināšanas par Eiropas Savienību. Šogad “Eiropas eksāmens” notiks 7., 8. un 9. maijā  tīmekļa vietnē www.esmaja.lv. Jāatzīmē, ka katrai vecuma grupai sagatavoti tai atbilstoši jautājumi, un pieaugušajiem testā tiks piedāvātas divas grūtības pakāpes. 2020. gadā “Eiropas eksāmenā” piedalījās vairāk nekā 30 tūkstoši visa vecuma zinātkārie un aktīvie Latvijas iedzīvotāji. “Eiropas eksāmenu” organizē Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā sadarbībā ar biedrību Eiropas Kustība Latvijā. Vairāk informācijas par Eiropas eksāmenu šeit.

Roadgames_1

ORIENTĒŠANĀS SPĒLE "IEPAZĪSTI EIROPU RĪGĀ"

Lejupielādējot Roadgames aplikāciju telefonā un sekojot dotajām norādēm, 2 stundu ilgas pastaigas pa Rīgu laikā ikviens var iepazīt Eiropas valstu vēsturi, kultūru, tradīcijas un ES aktualitātes. Spēle ar norāžu un jautājumu palīdzību aizved dalībniekus uz dažādām vietām Rīgā un ļauj atklāt jaunus faktus un informāciju par Latviju un Eiropu, par Eiropas zaļā kursa īstenošanu un digitālo pārveidi. Tiem, kas Eiropu Rīgā iepazīs no 7. - 17. maijam, spēles partneri – Saeima, ES dalībvalstu vēstniecības, BEREC birojs un Eiropas Savienības māja Rīgā - ir sagādājuši pārsteiguma balvas. Ar balvas laimējušajām komandām ES māja sazināsies personīgi.

 Trubaduri

EIROPAS DZIMŠANAS DIENAS SVINĪBAS RETV RAIDĪJUMĀ “EIROPAS TRUBADŪRI”

Šogad eiropiešu kopības sajūtu un Eiropas dzimšanas dienas svinības piedzīvosim ReTV raidījumā “Eiropas trubadūri” 9. maijā, plkst. 19:00.

Šogad eiropiešu kopības sajūtu un Eiropas dzimšanas dienas svinības piedzīvosim ReTV raidījumā “Eiropas trubadūri” 9. maijā, plkst. 19:00. Raidījuma laikā skatītāji tiks aicināti doties aizraujošā ceļojumā pa septiņām Latvijas pilsētām. Katrā no tām satiksim cilvēkus, kas ar savu darbu, vērtībām, mērķiem un sapņiem iedvesmo, atbalsta vietējos iedzīvotājus, nes sava novada un Latvijas vārdu Eiropā. “Eiropas trubadūru” ceļojumu bagātinās mūzika. Būsim kopā ar grupu “Labvēlīgais Tips”, grupu “Otra puse” un Antru Stafecku, Aiju Andrejevu un grupu, Mārci Auziņu, Kārli Auzānu, Ralfu Eilandu un Edavārdi, kā arī “Carnival Youth”.

Atpakal_uz_Skolu

Izglītības iestādes un Eiropas lietu eksperti tiek aicināti iesaistīties akcijā "Atpakaļ uz Skolu/ Atpakaļ uz Universitāti", kas šogad norit attālinātā formātā no 12. aprīļa līdz 14. maijam. Akcijas mērķis ir sniegt skolēniem un studentiem iespēju pārrunāt Eiropas lietas ar profesionāļiem, kuri ikdienā strādā dažādās ar Eiropu saistītās jomās, piemēram, pārstāvot Latvijas intereses ES, sadarbojoties ar citu Eiropas Savienības valstu partneriem un īstenojot ES finansētus projektus. 
Akcijas laikā Eiropas Savienības institūciju darbinieki, valsts un pašvaldības iestāžu pārstāvji, nevalstiskā sektora pārstāvji un citi Eiropas lietu eksperti tiksies ar jauniešiem, lai dalītos savā darba pieredzē un zināšanās. Papildus informācija par akcijas norisi pieejama šeit.

Latgales_hakatons

Dienu pirms Eiropas dienas, 8. maijā, diskusiju cikla “Ar Eiropys tvierīni Latgolā” ietvaros Rēzeknē norisināsies hakatons Latgales skolu jauniešiem “Eiropas Savienības nākotne - kādā Eiropā vēlamies dzīvot mēs”.

Latgales jaunieši un ikviens interesents aicināts pievienoties tiešsaistes diskusijai par to, kādas iespējas Eiropa piedāvā jauniešiem, un kā jaunieši saredz Eiropu, kurā vēlētos dzīvot. Diskusijas moderators žurnālists Ansis Bogustovs sarunās iesaistīs jaunatnes lietu pārzinātājus - Latvijas Jaunatnes padomes prezidenti Ilzi Bergmani, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras Starptautiskās sadarbības un atbalsta daļas vadītāju Nilu Mosejonoku, Personīgās izaugsmes treneri un līdzdalības eksperti Ievu Johansson, kā arī jauniešu pārstāvjus - Rugāju novada vidusskolas 12. klases skolnieku Elgaru Adelču un jauniešu biedrības “LgSC” vadītāju Edīti Husari, kā arī Daugavpils pilsētas domes Kultūras pārvaldes vecāko kultūras pasākumu organizatori Diānu Soldāni.

Hakatona formāts paredz, ka pēc ekspertu viedokļu uzklausīšanas, jaunieši 3-4 cilvēku lielās komandās izstrādās savas idejas kādām vietējām iniciatīvām, kas varētu veicināt piederības sajūtu Eiropai un veicinātu Eiropas Savienības attīstību.  Jauniešu idejas organizatori pievienos pasākumiem Konferences par Eiropas nākotni platformā, tādējādi veidojot Latvijas ieguldījumu diskusijā par Eiropu.

14. maijā, hakatona otrajā daļā, notiks jauniešu ideju prezentēšana žūrijai, un veiksmīgākās idejas iegūs naudas balvas savu ideju realizēšanai.

Plašāka informācija par pasākumu pieejama šajā saitē.  Šis pasākums vienlaikus būs arī viens no nesen atklātās Konferences par Eiropas nākotni pasākumiem. Vairāk par to šeit.

PILSONISKO INICIATĪVU KONKURSA “EIROPAS JAUNAIS PILSONIS” NOSLĒGUMS DEMOKRĀTIJAS NEDĒĻAS IETVAROS

Aprīļa beigās noslēdzās šī mācību gada pilsonisko iniciatīvu konkurss “Eiropas jaunais pilsonis”, kurā uzvarēja Madlienas vidusskolas 7. klase ar projekta pieteikumu par sava pagasta parka teritorijas sakopšanas un labiekārtošanas darbiem.

Šī gada sākumā iniciatīvā tika aicināti pieteikties 7. - 12. klases skolēni. Nodarbības notika attālināti, tajās lektori ar skolēniem diskutēja par dažādiem ar pilsoniskās sabiedrības darbību un ES saistītiem jautājumiem un ES pilsoņu tiesībām, veicinot izpratni par pilsoniskā aktīvisma nozīmi un kritisko domāšanu, vienlaikus mudinot jauniešus būt pilsoniski aktīviem Eiropas jaunajiem pilsoņiem. Kopumā tika izglītoti 240 skolēni no dažādām skolām Latvijā. Martā un aprīlī deviņas klases visā Latvijā veica dažādas pilsoniskās iniciatīvas izglītības programmas ietvaros. 

21. aprīlī žūrijas komisija, kurā ir pārstāvji no Latvijas Pilsoniskās alianses, Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā un Eiropas Parlamenta biroja, atbilstoši nolikumā teiktajam izvērtēja skolēnu paveiktās pilsoniskās iniciatīvas un vienojās, ka galveno balvu – Līdzdalības dienu – iespēju piedalīties īpašā attālinātā, izglītojošā un interaktīvā pasākumu programmā – saņems Madlienas vidusskolas 7.klase.

7. maijā Madlienas vidusskolas 7. klase Zoom platformā tiksies ar Saeimas Eiropas lietu komisijas deputātiem, lai diskutētu par jauniešiem svarīgiem jautājumiem, kā arī pēc tam dosies virtuālā ekskursijā pa Saeimas ēku.

Vairāk par iniciatīvu Latvijas Pilsoniskās alianses mājaslapā.

EDIC_karte

EUROPE DIRECT CENTRI – JŪSU GIDS UN PADOMDEVĒJS EIROPAS LIETĀS REĢIONOS

2021. gada 1. maijā Eiropas Komisijas paspārnē darbu uzsāk jaunie EUROPE DIRECT centri, kuru uzdevums ir informēt sabiedrību par ES jautājumiem un veidot saikni starp ES institūcijām un iedzīvotājiem, kā arī sadarboties ar vietējām organizācijām, īstenojot dažādus projektus ES aktualitāšu skaidrošanai.

Kopumā visā ES darbu uzsāks 420 EUROPE DIRECT centri. Latvijā daļa centru līdzīgus pienākumus ir pildījuši jau daudzu gadu garumā, daļa būs jaunpienācēji. Aicinām uz centriem šādās pilsētās - Gulbenē ar filiālēm Madonā un Alūksnē, Rēzeknē, Ventspilī, Kuldīgā, Jelgavā, Jēkabpilī, Cēsīs un Valmierā. 

Sev tuvāko EUROPE DIRECT centru varēsiet atrast šeit.

EUROPE DIRECT Jēkabpils, sagaidot Eiropas dienu, aicina jauniešus vecumā no 13-25 gadiem piedalīties Eiropas Jaunatnes nedēļas ieskandināšanas pasākumā - Jēkabpils Bērnu un jauniešu centra rīkotajā tiešsaistes aktivitātē Rīcības darbnīca “Mans nākotnes PROJEKTORS” 6. maijā no 16:00-18:00 ZOOM platformā. Aktivitāti vadīs personīgās izaugsmes trenere Ieva Johansson. Darbnīcas laikā jaunieši tiks aicināti diskutēt, kas ir nepieciešams, lai veidotu mūsu nākotnes perspektīvu tādu, kā paši vēlamies. Vairāk par pasākumu un pieteikšanās šeit

EUROPE DIRECT Jelgava svinēs, aicinot Jelgavas novada Kalnciema vidusskolas skolēnus un viņu ģimenes doties "Ceļojumā pa Eiropu" no 5. - 8. maijam, izvēloties kādu Eiropas valsti, izzināt tās tradīcijas un nofiksēt to foto stāstā.  Pasākuma mērķis ir ieinteresēt bērnus un vecākus izzināt un kopā iepazīt ES valstu kultūras dažādību.

EUROPE DIRECT Ventspils aicina ventspilniekus un viesus Ventspils bibliotēkas skatlogos apskatīt divas izstādes – Bērnu mākslas skolas audzēkņu darbu izstādi “Zaļā Eiropa” un fotokluba “Moments” veidoto izstādi “Latvietis Latvijā”. Centra Facebook lapā tiks organizētas aktivitātes “Atbildi uz jautājumiem  par Eiropas Savienību” un “Iesūti savu sveicienu Eiropai”. Pareizo atbilžu un atraktīvāko sveicienu autori saņems pārsteiguma balvas. 

EUROPE DIRECT Vidzeme ar sociālo mediju aktivitāti “Kas ir Tava Eiropa?” aicinās sabiedrību dalīties stāstos un asociācijās, kopīgi lepojoties un radot daudzpusīgu un krāšņu Eiropas portretu. Laikā no 6. līdz 10. maijam interesenti aicināti publicēt fotogrāfijas, stāstīt iedvesmojošus pieredzes stāstus, dalīties ar citātiem un savām asociācijām, esot daļai no Eiropas Savienības. Aktivitāte norisināsies Europe Direct Vidzeme Facebook lapā, pievienojot tēmturi #Eiropasdiena. Radošākajiem no dalībniekiem ir sagādāti Eiropas dienai veltīti suvenīri. Plašāka informācija par pasākumu būs pieejama šeit. 

EUROPE DIRECT Gulbene no 7.- 9. maijam, aicina ikvienu, mazu un lielu, piedalīties Eiropas dienas svinēšanā mājās, ģimenē, pilsētā un laukos.7. maijā norisināsies iesildošais uzdevums tiešsaistē “Saliec Eiropas puzli!”. Dalībnieki tiks aicināti atrast un nosūtīt atslēgas vārdu, kas noslēpies puzlē! 8. maijā gulbenieši tiek aicināti pagatavot  kādu no Eiropas nacionālajiem ēdieniem, iedvesmu smeļoties visdažādāko valstu gatavošanas tradīcijās, nofotografēt sevis izgatavoto, pievienot nelielu aprakstu (1-2 teikumus) un atsūtīt EUROPE DIRECT Gulbene centram.  9. maijā, svinot gan Eiropas dienu, gan Mātes dienu, tiekam aicināti piedalīties aktivitātē “Skaistākais pušķis māmiņai”, pagatavojot apsveikuma ziedu pušķi Eiropas krāsās – zilā un dzeltenā, nofotografējot un nosūtot līdz 9. maija plkst. 23.00. Vairāk informācijas šeit.

EUROPE DIRECT Gulbene filiāle Madonā aicina 8. maijā piedalīties digitālā izstādē "Ar ko mums saistās Eiropa", kā arī madonieši tiek aicināti piedalīties vārdu spēlē "Eiropas pilsētas", kas notiks bibliotēkas foajē individuālajiem apmeklētājiem. 12. maijā tiešsaistes platformā ZOOM notiks lekcija "ES demokrātijas veicināšana, aizsargāšana un iedzīvotāju piederības sajūtas nostiprināšana".

EUROPE DIRECT Gulbene filiāle Alūksnē 8. maijā, no plkst. 10 – 15, ikvienam interesentam, ievērojot valstī noteiktos epidemioloģiskās drošības pasākumus, būs iespēja piedalīties dažādās aktivitātēs – pārbaudīt savas zināšanas tiešsaistes konkursā “Eiropa Alūksnē”, iepazīties ar izstādi “Eiropa 10 grāmatās”, minēt krustvārdu mīklas un izspēlēt spēles “Iepazīsim Eiropu” un “Iepazīsti Alūksnes novadu”. 

EUROPE DIRECT Austrumlatgale rīkos Eiropas dienas pasākumus vairākās vietās: Rēzeknes novada domē, Rēzeknes centrālajā bibliotēkā, Preiļu galvenajā bibliotēkā un Krāslavas novada centrālajā bibliotēkā. Interesenti varēs pieslēgties tiešsaistes diskusijām un lekcijām 7. maijā  “Domā zaļi jau šodien un veido tiltu uz labāku nākotni”, 8. maijā “Vai zaļais dzīvesveids ir pārejoša modes lieta vai izdzīvošanas jautājums?”, 14. maijā “Digitālo stāstu veidošana mūsdienīgā Eiropā”. Savukārt 9. maijā, atzīmējot divus nozīmīgus svētkus, - Eiropas dienu un Mātes dienu, Europe Direct Austrumlatgalē aicina apvienot abu svētku “galvenās varones” - Eiropu un sievietes – un piedalīties konkursā “Sievietes portrets”, iesūtot nelielas esejas par to, kāda ir Eiropas sieviete. Uzvarētāji tiks apbalvoti 11. maijā. Vairāk informācijas šeit

***

EIROPAS PARLAMENTA VĒSTNIEKU SKOLU PASĀKUMI

75 Eiropas Parlamenta Vēstnieku skolām visā Latvijā tika ierosināti dažādi scenāriji Eiropas dienas svinībām digitālajā vidē – organizēt vai piedalīties viktorīnās par ES, apmainīties ar stāstiem par eiropiešu dzīvesveidu, tradīcijām un gastronomiju, kopīgi klausīties mūziku vai virtuāli apmeklēt muzejus citās Eiropas valstīs, iepazīt Latviju ES un ES Latvijā. Piemēram, Tukuma 2.vidusskola kopā ar jauniešiem no citām ES valstīm diskutēs un veidos plakātus par tradīcijām, stereotipiem, Eiropas nākotni, nacionālajiem simboliem utt. Eiropas dienas pasākumi notiks arī Pumpuru vidusskolā, Madlienas vidusskolā, Kārsavas vidusskolā, Rīgas 71.vidusskolā un citur, bet Dundagas vidusskola rīkos pat Eiropas nedēļu.

***

ĀRLIETU MINISTRIJA AICINA IEPAZĪTIES AR ŽURNĀLU "LATVIJAS INTERESES EIROPAS SAVIENĪBĀ”

Kopš 2011. gada ar Ārlietu ministrijas atbalstu divreiz gadā tiek izdots žurnāls “Latvijas intereses Eiropas Savienībā”. Katru gadu žurnāla pirmais numurs tradicionāli iznāk maijā, kad tiek svinēta Eiropas diena. Šogad žurnāla izdevums 2021/1 veltīts Eiropas stratēģiskajai autonomijai. Ar žurnāliem iespējams iepazīties šaja saitē. Tāpat Ārlietu ministrija atbalsta ES informācijas punktu organizētās Eiropas dienas aktivitātes un konkursus, kas tiek realizēti bibliotēkās visā Latvijā un piedalās ikgadējā akcijā “Atpakaļ uz skolu / Atpakaļ uz universitāti”.

kino

EIROPAS KINO EIROPAS DIENĀ

ES programmas Radošā Eiropa birojs Latvijā aicina baudīt izcilu Radošā Eiropa MEDIA programmas atbalstītu filmu VĒL PA MĒRIŅAM / Another Round / Druk (2020, režisors Tomass Vinterbergs, Dānija), kas 2020. gada izskaņā ieguva Eiropas Kino akadēmijas balvu kā labākā Eiropas filma, bet tikko – “Oskaru” kā labākā ārzemju filma. Pasākumu organizē RE MEDIA biroji, lai atzīmētu Eiropas dienu un svinētu Eiropas kino panākumus. Lai filmu noskatītos, jāpiesakās: rezervet@kinobize.lv, iegūstot unikālu brīvpieejas kodu. Vietu skaits ierobežots! Filmas seanss 8. maijā no pulksten 19.00 līdz 21.00, un tā būs pieejama līdz 9. maija pulksten 21.00 Kino Bize mājas kino platformā

***

LABKLĀJĪBAS MINISTRIJA AICINA PIEDALĪTIES "LIELAJĀ EIROVIKTORĪNĀ"

Labklājības ministrija rīko erudīcijas spēli “Lielā Eiroviktorīna” 10.‒11. klašu skolēniem. Viktorīnas mērķis ir pārbaudīt un pilnveidot vidusskolēnu zināšanas par Eiropas Savienību (ES) un ES fondu ieguldījumu labklājības jomā, kā arī palīdzēt skolotājiem dažādot mācību vielu un procesu. Tā tiks izspēlēta attālināti laika posmā no 10. līdz 21. maijam, un to būs iespējams ērti integrēt kādā no mācību stundām, tādējādi apvienojot izglītošanos ar erudīcijas spēli un izklaidi. Viktorīnas uzvarētāji –– Rīgas pilsētas, Vidzemes, Zemgales, Kurzemes, Latgales un Sēlijas reģionu erudītākās klases, kā arī zinošākā klase no visiem reģioniem –– saņems dāvanu karti 250 eiro vērtībā klases saliedēšanai. Uzziniet vairāk un līdz 7. maijam reģistrējiet klasi dalībai “Lielajā Eiroviktorīnā” šeit.

FONA INFORMĀCIJA PAR EIROPAS DIENU
1950. gada 9. maijā, kad Eiropu pēc postošākā kara cilvēces vēsturē bija sadalījis dzelzs priekškars, Francijas ārlietu ministrs Robērs Šūmans aicināja Eiropas valstis apvienot ieroču ražošanā būtiskās ogļu un tērauda nozares. Viņa plāns tika īstenots un padarīja neiespējamu jaunu karu starp iesaistītajām valstīm. Gadu gaitā kopīgi pārraudzīto nozaru un projektā iesaistīto valstu skaits pieauga, un uz Šūmana plāna pamatiem būvētā valstu savienība kļuva par bāku arī Latvijai, atgriežoties Eiropā. 9. maijā atzīmētā Eiropas diena ir atgādinājums, ka, tikai rīkojoties kopīgi, iestājoties vienam par otru, Eiropas valstis var pārvarēt arī vislielākās grūtības, vai tā būtu ekonomiska krīze, vai pandēmija.


Informācija par Eiropas dienas svinībām visā Eiropas Savienībā pieejama ES jūsu valstī (europa.eu)
Aicinām sekot Eiropas dienas aktualitātēm arī sociālajos medijos: #Eiropasdiena #EuropeDay #EiropasEksāmens2021 #ESamkopā #AtpakaļUzSkolu #BackToSchool #StrongerTogether