Ievietots: 14. Februāris, 2019
Marta Rībele, Eiropas Parlamenta biroja Latvijā vadītāja Mārtiņš Zemītis, Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā ekonomikas padomnieks

Kā mūsu ikdienu nosaka Eiropas Savienības institūcijās pieņemtie lēmumi? Kāpēc būtiski zināt, kas un kā šos lēmumus pieņem? Kā Latvijas ministri un deputāti iesaistās lēmumu pieņemšanā Briseles un Strasbūras varas koridoros? 26. februārī no plkst. 16.00 līdz 18.00 nāc uz praktisku nodarbību „Kā sekot līdzi Eiropas Savienības likumdošanai?” Pasākums notiks ES mājā, Aspazijas bulvārī 28, Rīgā.

Uzzināsi, kur un kā meklēt ES atbildīgo institūciju pieņemtos un apspriešanā esošos juridiskos dokumentus – līgumus, nolīgumus, regulas, direktīvas, lēmumus u.c. Kā lasīt un orientēties šajos ES lēmumos?

Varēsi noskaidrot, kā Latvijas organizācijas un iestādes var izteikt savu viedokli, kritiku un ierosinājumus attiecībā uz ES likumdošanu. Kurā brīdī iespējams iejaukties un pie kā jāvēršas, lai panāktu vēlamās izmaiņas? Kāda loma ir Latvijas ministrijām un Saeimas komisijām?

Praktisko nodarbību vadīs Marta RĪBELE, Eiropas Parlamenta biroja Latvijā vadītāja, un Mārtiņš ZEMĪTIS, ekonomikas padomnieks Eiropas Komisijas pārstāvniecībā Latvijā.

Atgādinām, ka visi pasākumi ES mājā ir bezmaksas. Vietu skaits nodarbībā ir ierobežots, tāpēc aicinām pieteikties iepriekš.

Jautājumus ekspertiem aicinām līdz 22. februārim iesūtīt uz e-pastu esmaja@esmaja.lv. Iespēju robežās uz tiem tiks atbildēts pasākumā.

 

Par likumdošanas procesu Eiropas Savienībā

Eiropas Parlaments (EP) un ES Padome (dalībvalstu ministri), kuras pašlaik – 2019. gada pirmajā pusē – vada Rumānija (2015. gada pirmajā pusē vadīja Latvija), kopīgi pieņem ES likumus daudzās jomās (ekonomikas pārvaldībā, enerģētikā, transportā, vidē, patērētāju aizsardzībā u.c.). ES likumi pēc tam ir pamats ES valstu nacionālajiem likumiem. Piemēram, Latvijā līdz pat 80% likumu balstīti uz ES lēmumiem. Lai arī Eiropas Komisija ir vienīgais ES likumdošanas iniciators, Eiropas Parlaments var norādīt, kādi jauni tiesību akti būtu vēlami vai atjaunināmi esoši, un prasīt EK, lai tā sagatavo likumdošanas priekšlikumus.

 

Par Eiropas vēlēšanām 2019

Šogad noslēgsies šī Eiropas Parlamenta sasaukuma 5 gadu pilnvaru termiņš. Pašlaik EP strādā 8 deputāti no Latvijas. Lai arī pēc Brexit (provizoriski 2019. gada 29. martā) EP pašreizējo 751 vietā strādās 705 deputātu, no Latvijas arī turpmāk EP strādās 8 deputāti, kuri parasti pievienojas Eiropas līmeņa politiskajām grupām.

šoreizesbalsošu.eu

Papildu informācijai:

Kā pieņem ES lēmumus – procedūru apkopojums

Eiropas vēlēšanu tīmekļa vietne par vēlēšanu norisi katrā valstī

Vietne “Ko manā labā dara Eiropa?”

Eiropas vēlēšanu platforma – iniciatīva “Šoreiz es balsošu”

 

Kontakti plašākai informācijai:

Par Eiropas vēlēšanām:

Signe Znotiņa-Znota,

Eiropas Parlamenta preses sekretāre Latvijā,                         

Tālr.: + 371 26440185

E-pasts: signe.znotina-znota@europarl.europa.eu

 

Par pasākumu:

Anita Jansone,

ES mājas Zināšanu, sarunu un mākslas istabu vadītāja,

Tālr. + 371 67085446

E-pasts: anita.jansone@esmaja.lv

Pievienotie faili