Konferencē novembra beigās ārzemju un pašmāju eksperti spriedīs par ES budžetu, kohēzijas politiku, drošību un ES nākotnes virzību kopumā

Ievietots: 9. Novembris, 2017

“New Direction” domnīcas rīkotajā pasākumā 24. novembrī Rīgā ārzemju un pašmāju eksperti analizēs Eiropas Savienības virzību nākotnē, īpaši pievēršoties ES budžeta un kohēzijas politikai, aizsardzības un (enerģētiskās) drošības jautājumiem, kā arī spriežot par ES turpmāko politisko attīstību kopumā.

Konference “ES nākotnes virzība: nacionālās prioritātes, reģionālie izaicinājumi un kopējās iespējas” sastāvēs no trim paneļdiskusijām, kur pirmā koncentrēsies uz vispārīgo ES politisko attīstību. Tajā Londonas Ekonomikas augstskolas Eiropas institūta profesors Īans Begs (Iain Begg), Vārvikas Universitātes profesors Deniss Novijs (Dennis Novy), “Open Europe” domnīcas Briseles biroja vadītājs Pīters Klēpe (Pieter Cleppe), kā arī Saeimas deputāts Rihards Kols (VL-TB/LNNK) runās gan par īstermiņa, gan ilgtermiņa izaicinājumiem. Lielbritānijas izstāšanās no Eiropas Savienības un līdz šim lēnais sarunu process, priekšlikumi par dažādu ātrumu Eiropu, kā arī ilgtermiņa ES finansēšanas modelis ir tikai daži no tematiem, kurus eksperti apspriedīs.

Otrā paneļdiskusija, kas vairāk attiecas uz Baltijas reģionu un Austrumeiropu kopumā, uzsvaru liks uz aizsardzības un (enerģētiskās) drošības jautājumiem. Vašingtonā bāzētā “Atlantic Council” domnīcas nerezidējošā līdzstrādniece, kā arī vecākā konsultante konsultāciju uzņēmumā “Control Risks” Elizabete Brova (Elisabeth Braw) koncentrēsies uz NATO lomu Eiropas aizsardzībā, pieskaroties līdz šim neiztirzātiem aspektiem, kā, piemēram, kāda tipa valstu devums Aliansei ir vissvarīgākais. Apvienotās Karalistes vēstnieks Latvijā Kīts Šenons (Keith Shannon) cita starpā stāstīs par Lielbritānijas lomu Eiropas drošībā pēc Brexit, kamēr NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra direktors Jānis Sārts runās par dezinformācijas kampaņām internetā, tai skaitā Krievijas ietekmi. Kultūras ministre Dace Melbārde (VL-TB/LNNK) dos savu redzējumu par drošības jautājumiem vispārīgi, bet enerģētikas un konkurences lietu eksperts un Londonā bāzētā “Institute for Statecraft” vecākais līdzstrādnieks Alans Railijs (Alan Riley) pievērsīsies Eiropas enerģētikas un enerģētiskās drošības politikai, kritiski izvērtējot arī “Nord Stream 2” projekta un ar to saistītos konkurenci un enerģētiskās neatkarības kropļojošos aspektus.

Pēdējā paneļdiskusijā akadēmiķi skatīs Eiropas Savienības budžetu, Eiropas Monetārās savienības attīstību un ES makroekonomisko pārvaldību. Kontekstā ar Lielbritānijas izstāšanos rodas jauni izaicinājumi — ne tikai t.s. ES budžeta finansēšanas “robs”, bet pastāv bažas, ka pats finansēšanas modelis un prioritātes mainīsies. Latvijai un reģionam jo sevišķi svarīgi ir jautājumi par kohēzijas politikas attīstību un naudas pārdales mehānismiem. Tāpat ar piesardzību vērtējamas ir arī citas gaisā virmojošas idejas: iniciatīvas par fondu sasaisti ar valstu fiskālo un cita veida “paklausību”, virzība uz publiskās-privātās partnerības projektiem, tādējādi pamazām aizstājot esošos struktūrfondus, kā arī jautājums par kopējo budžeta apmēru nākotnē. Attiecīgajā paneļdiskusijā uzstāsies Kopenhāgenas Biznesa skolas asociētais profesors Manuele Čiti (Manuele Citi), Eiropas Politikas centra (EPC) analītiķis Robā Uguno-Noels(Robin Huguenot-Nöel), kā arī lektors Anastasijs Cardas (Anastassios Chardas) no Demokrīta universitātes Trāķijā (Grieķija).

Pasākuma ievadvārdus teiks Eiropas Parlamenta deputāts Roberts Zīle (VL-TB/LNNK).

 

“New Direction” rīkotā konference “ES nākotnes virzība: nacionālās prioritātes, reģionālie izaicinājumi un kopējās iespējas” piektdien, 24. novembrī, sāksies plkst. 09.00. Pasākuma norises vieta: viesnīca Pullman Riga Old Town (Jēkaba ielā 24). Pasākums ir bezmaksas, taču iepriekšēja reģistrācija obligāta (nereģistrētiem viesiem ieeja pasākumā tiks liegta). Konferencei var reģistrēties, sūtot e-pasta ziņu uz edgar.ziverts@europarl.europa.eu. Reģistrētajiem viesiem tiks nosūtīta pasākuma dienaskārtība un citi informatīvie materiāli.

“New Direction — The Foundation for European Reform” ir Briselē reģistrēta bezpeļņas (ASBL) organizācija un ir Eiropas Parlamenta daļēji finansēta.