Ievietots: 18. Oktobris, 2017

31. oktobrī, kad pasaulē atzīmē Helovīnu jeb Visu svēto vakaru, aicinām Eiropas Savienības mājā, 1. stāvā, Aspazijas bulvārī 28, Rīgā no plkst. 17 līdz 19 piedalīties izzinošā lekcijā par šo svētku izcelsmi un nozīmi, kā arī radošajās darbnīcās.

No plkst. 17 līdz 18 notiks Dr. philol. Ritas Treijas, Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūta (LU LFMI) pētnieces, Latviešu folkloras krātuves vadītājas, lekcija, kurā būs iespēja uzzināt, kāda ir Helovīna izcelme, kāpēc un kur veidojušās svētku tradīcijas, kā tās ienākušas Latvijā.

Pēc lekcijas, no plkst. 18 līdz 19, Rita Treija vadīs arī mūsdienu tradīciju dokumentēšanas darbnīcu. Ikvienam būs iespēja dalīties savā pieredzē – kurus svētkus 21. gadsimtā atzīstam kā savus un kurus uzlūkojam kā svešus? Vai un kādas tradīcijas ievērojam 31. oktobra vakarā – norobežojamies vai svinam? Darbnīcā savāktie materiāli noderēs mūsdienu tradīciju izpētei, tie glabāsies LU LFMI Latviešu folkloras krātuvē un izlases veidā būs pieejami digitālajā arhīvā garamantas.lv.

Lekcija un mūsdienu tradīciju dokumentēšanas darbnīca būs saistoša pieaugušajiem, jauniešiem un vecāko klašu skolēniem.

No plkst. 18 līdz 19 otru radošo darbnīcu, kurā varēs izveidot un pēc tam ņemt līdzi uz mājām spocīgas svētku dekorācijas, vadīs “Give&Get” festivāla pārstāve Anita Mitriķe. Šī aktivitāte būs piemērota arī mazākiem bērniem, veidojot rotājumus kopā ar pieaugušajiem. 

Vietu skaits lekcijā un darbnīcās ir ierobežots, tāpēc aicinām pieteikties iepriekš šeit.

Atgādinām, ka visi pasākumi ES mājā ir bezmaksas.

Īrijā Visu svēto vakars ir aizsācies jau Viduslaikos, savukārt Skotijā šie svētki tiek atzīmēti kā neatņemams dzīves cikla rituāls. Francijā ir tradīcija nolikt bļodiņas ar pienu pie mīļoto kapu kopiņām, bet Itālijā spokiem vai gariem tiek atstātas lielas maltītes. Arī Latvijā no Miķeļiem līdz Mārtiņiem ir mistiskais veļu laiks.

Plašāka informācija, kā ES sargā Eiropas kopīgo kultūras mantojumu: https://europa.eu/european-union/topics/culture_lv.

 

Papildu informācija:

Anita Jansone,

Eiropas Savienības mājas Zināšanu, sarunu un mākslas istabu vadītāja,

tel. 67085446, e-pasts: anita.jansone@esmaja.lv.