Ievietots: 2. Janvāris, 2023
ES mājā no 2. līdz 27. janvārim būs skatāma izstāde “VĒLĒŠANU BIĻETENS. PAPĪRA GABALIŅŠ VAI VARAS INSTRUMENTS?”

Aicinām apmeklēt izstādi “VĒLĒŠANU BIĻETENS. PAPĪRA GABALIŅŠ VAI VARAS INSTRUMENTS?”

Kopumā visā Ziemeļvalstu un Baltijas reģionā ir 25 miljoni reģistrēto vēlētāju, bet retais zina, kāpēc vēlēšanu biļetens izskatās tāds, kāds tas ir. Izglītojoša informācija par balsošanas instrumentu – vēlēšanu biļetenu – tā attīstību, izmantošanu un dokumentāciju, līdz šim bijusi ļoti skopa.

“Vēlēšanu biļetens” ir izstāde un tikšanās vieta, kurā uzzināt un diskutēt par demokrātijas attīstību, to skatot, izmantojot šo mazo, bet ļoti nozīmīgo artefaktu. Kāpēc šie vēlēšanu biļeteni izskatās tādi, kādi tie ir? Kā tas var būt, ka vēlēšanu biļeteni līdzīgās valstīs ir tik atšķirīgi? Vai vēlēšanu biļetens var ietekmēt vēlētāja izvēli? Kā biļeteni atspoguļo politiskās tendences un notikumus laika gaitā? 

Šis izstādes materiāls rosina izpētīt mūsu demokrātiju attīstību un tās saturs veidots tā, lai tas būtu aizraujošs plašai auditorijai – gan skolēniem, gan profesionāļiem un gan ikkatram vēlētājam.

Izstāde skatītājiem tika nodota 2020. gada novembrī Starptautiskā demokrātijas un vēlēšanu atbalsta institūta (IDEA) galvenajā mītnē Stokholmā. Izstādi galvenokārt veido reāla izmēra oriģināli vēlēšanu biļeteni no nesenajām un vēsturiskajām vēlēšanām Dānijā, Somijā, Vācijā, Lietuvā un Zviedrijā. Izstādē ir arī vairāki vēlēšanu biļeteni no citām valstīm, lai parādītu svarīgas atšķirības un līdzības. Ir arī dažas balsošanas iekārtas, kā arī video un audio materiāls, kas ir kā izstādi papildinošs materiāls. Visbeidzot, ir arī instrukciju vai metožu komplekts grupām, ko izmantot, lai mijiedarbotos un padziļinātu izpratni par vēlēšanu biļeteniem.

Izstāde Eiropas Savienības mājā (Aspazijas bulvārī 28) būs skatāma no 2. līdz 13. janvārim  ES mājas darba laikā - darba dienās no pl. 9.00 līdz 18.00.

Izstādes saturu veidojuši Fabel no Zviedrijas, Folkevirket no Dānijas, IDEA International IESC no Lietuvas un Studio Kalleinen no Somijas. Izstāde tapusi ar Ziemeļvalstu Kultūras fonda atbalstu. Izstādi latviešu valodā adaptējis Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā.

Apmeklētāju ievērībai! Tā kā netiek pārtraukta plānoto pasākumu norise telpās, var gadīties, ka Jūsu izvēlētajā izstādes apskates laikā notiek kāds pasākums, kas liegs apskatīt izstādi. Aicinām apmeklētājus būt saprotošiem!