Eiropas Savienības paveiktais cīņā ar Covid-19 izraisīto krīzi

Ievietots: 18. Oktobris, 2020
Kopā mēs palēlināsim Covid-19 izplatīšanos

Eiropas Parlamenta biroja Latvijā, Latvijas Republikas Ārlietu ministrijas un Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā apkopojums.

Mirkļbirkas:
#Covid19
#EUsolidarity
#strongertogether
#EiropiešipretCovid19

1. Robežas
Lai ierobežotu #Covid19 izplatīšanos, ES ir slēgusi savas ārējās robežas neobligātiem braucieniem, vienlaikus nodrošinot preču apriti, kā arī nepārtrauktu medicīnas & aizsardzības līdzekļu piegādi.

Latvija kopš pandēmijas sākuma savas robežas ar ES dalībvalstīm nav slēgusi, atvieglojot gan preču kustību, gan mūsu kaimiņvalstu valstspiederīgo nokļūšanu savās mītnes zemēs. Latvijā robežu šķērsošanas laiki un procedūras, tostarp – “zaļie koridori”, ir atbilstoši Eiropas Komisijas vadlīnijām.

Medicīniskais aprīkojums

2. Medicīniskais aprīkojums
Kamēr miljoniem ārstu, medicīnas māsu un aprūpes darbinieku cīnās pret Covid-19, ES nodrošina valstīm ātru piekļuvi nepieciešamajam medicīniskajam aprīkojumam, kas palīdz glābt dzīvības.

Latvija piedalās visos kopīgajos ES iepirkumos, un līdz šim Latvijā sagādātas medicīniskā aprīkojuma rezerves (maskas u.tml.) vienam mēnesim.

Vakcīna

3. Vakcīna
Eiropas Savienība finansē 18 pētniecības projektus un 151 pētniecības grupu visā Eiropā, kas strādā 24 stundas diennaktī, lai izstrādātu vakcīnu pret Covid-19.

Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs, kas kopā ar partneriem iesaistījies vakcīnas pret Covid-19 radīšanā, pētniecībai un attīstībai saņēmis dāsnu atbalstu no ES fondiem, Apvārsnis 2020, ERA-NET un citām programmām.

Budžets

4. Budžets
Vēl nezinām, kad beigsies šī krīze, bet Eiropas Savienība jau strādā pie moderna, jauna ES daudzgadu budžeta (2021.-2027.gadam).

Latvija atbalsta lielāku ES budžetu, lai palīdzētu pārvarēt Covid-19 izraisīto ekonomikas krīzi. Budžets jāpieņem pēc iespējas ātrāk, lai atbalstītu valstis, firmas un iedzīvotājus, kas cietuši no krīzes un turpinātu izlīdzināt dzīves līmeni visā Eiropā.

Repatriācija

5. Repatriācija
Eiropas Savienība ir koordinējusi desmitiem tūkstošu eiropiešu repatriāciju, kuri Covid-19 pandēmijas dēļ bija iestrēguši valstīs ārpus ES.

Līdz aprīļa beigām mājās atgriezušies vairāk nekā 5000 Latvijas valstspiederīgie. Līdz 7.05. airBaltic pēc Ārlietu ministrijas lūguma būs veicis 33 lidojumus no 10 valstīm.

Solidaritāte

6. Solidaritāte
Mums jāsadarbojas ciešāk nekā jebkad agrāk. ES valstis, reģioni & pilsētas sniedz palīdzīgu roku saviem kaimiņiem. Savukārt līdz 800 miljoniem eiro pieejami mūsu valstīm Covid-19 krīzes pārvarēšanai no ES Solidaritātes fonda.

Latvija kā solidaritātes žestu izlēmusi piegādāt dezinfekcijas līdzekļus un medicīnas materiālus Itālijai, Sanmarīno un Spānijai.

Atbalsts ekonomikai

7. Atbalsts ekonomikai
Šī ir nepieredzēta krīze, tādēļ ES līmenī nepieciešama saskaņota un ātra reakcija. 870 miljardu € atbalsts ekonomikai mazinās Covid-19 krīzes ietekmi, savukārt 37 miljardi € ES fondu naudas jau palīdz glābt dzīvības, darbavietas un uzņēmumus.

Arī Latvijai pieejams atbalsts no visiem ES izveidotajiem instrumentiem. Latvija jau izlēmusi no vēl neizlietotajiem ES fondiem 150 miljonus  pārplānot cīņai ar Covid-19, un tuvākajā nākotnē pārvirzīs vēl 350 miljonus €.

Ekonomiskā ietekme

8. Ekonomiskā ietekme, atbalsts biznesiem un darba ņēmējiem
Covid-19 krīzes ekonomiskā ietekme būs smaga. ES nodrošina atbalstu, papildinot jau īstenotos pasākumus nacionālā līmenī. ES sniegs mūsu valdībām līdzekļus, lai atbalstītu uzņēmumus & darba ņēmējus, tostarp līdz pat 100 miljardiem €, lai aizsargātu ienākumus un sniegtu atbalstu veselības aprūpes nozarei.

Eiropas Komisija rekordātrā tempā saskaņojusi valsts atbalsta piešķiršanu Latvijas uzņēmējiem, zemniekiem un zvejniekiem. Šis atbalsts caur Altum sniegts, piemēram, ēdināšanas uzņēmumam Lido un tehnoloģiju uzņēmumam SonarWorks.

Internets

9. Internets
Tā kā simtiem miljonu eiropiešu paliek mājās, lai apturētu Covid-19 izplatību, ES veic pasākumus, lai izvairītos no interneta tīkla pārslodzes.

Rīgā izvietotā Eiropas Elektronisko komunikāciju regulatoru iestādes (BEREC) atbalsta aģentūra kopā ar Eiropas Komisiju izveidojusi speciālu uzraudzības sistēmu, lai divreiz nedēļā mērītu interneta jaudu un ātrumu un kopā ar ES dalībvalstīm ātri novērstu jebkādus trūkumus.

Spoku lidojumi

10. Spoku lidojumi
Jaunie Eiropas Savienības noteikumi ļauj neveikt nerentablus lidojumus, kas radītu liekus siltumnīcefekta gāzu izmešus, un palīdz aviokompānijām pielāgoties zemākam pieprasījumam.

Noteikumi, kas uz laiku atceļ lidostu izmantošanas “lieto vai zaudē” principu, palīdzēs arī Latvijas nacionālajai aviokompānijai airBaltic, kas jau tā smagi cietusi no krīzes.