Ievietots: 8. Marts, 2022
Eiropas Jaunatnes gads

 
Eiropas Jaunatnes gads Latvijā ir sācies ar virkni jauniešu rīkotu un jauniešus iesaistošu pasākumu. Aicinām noskatīties gada atklāšanas pasākumu un uzzināt, kādas ir prioritātes tā īstenošanā un kā iesaistīties Jaunatnes gada aktivitātēs.
 
Informācija par Eiropas Jaunatnes gada mērķiem un pasākumiem, kā arī sadarbības iniciatīvām un projektiem ir pieejama Eiropas jaunatnes portālā: https://europa.eu/youth. Aicinām ikvienu ievietot portālā informāciju par savu pasākumu, aizpildot informāciju latviešu vai angļu valodā.


Kas jau ir noticis un ko sagaidīt tuvākajā laikā #EYY2022?
RĪCĪBA
17. februārī Eiropas Parlamenta Vēstnieku skolu jaunieši spraigā sarunā ar Latvijas žurnālistiem diskutēja par mediju lomu parlamentārajā demokrātijā.
Plašāk par diskusiju un video ieraksts no pasākuma: https://ej.uz/mediju-loma
 
Turpinot par medijpratību un kritisko domāšanu, vēl iespējams pieteikties hakatonam Media Lab Baltic Network, kas notiks trīs posmos no 13. marta līdz jūnijam, paredzot gan teorētiskas, gan praktiskas nodarbības profesionālu žurnālistu, TV personību, ekspertu un mentoru vadībā.
Hakatonu organizē: New East (Latvija), VitaTiim (Igaunija), to atbalsta AEIF, ASV vēstniecība Rīgā, ASV vēstniecība Tallinā.
Pirmais posms sāksies jau 13. martā. Plašāka informācija pieejama Eiropas Jaunatnes portālā.
IEKĻAUŠANA
Martā diskusiju cikls – „ESi NĀKOTNE” Latgalē un Vidzemē, ko rīko Latvijas Platforma attīstības sadarbībai (LAPAS) ar domubiedriem un ar Eiropas Komisijas pārstāvniecības atbalstu. “ESi NĀKOTNE” ietvaros notiks 20 diskusijas, kas kalpos kā platforma, kurā jauniešiem ir iespēja izteikt savu viedokli, priekšlikumus un tikt sadzirdētiem gan reģionālā, gan Eiropas līmenī. Līdz šim notikušas piecas diskusijas Kurzemē. Visur pasākums notiek brīvā dabā un dalībnieki piedalās kopīgā zupas gatavošanā uz ugunskura. Zupas dažādās sastāvdaļas simboliski atgādina arī par dažādību kā vienu no ES pamatvērtībām, mūsu kopējo kultūras un viedokļu bagātību.
 
Pasākumu plāns martam diskusiju ciklā ”ESi NĀKOTNE”:
•           4. marts plkst. 11.00 – Ludzas jauniešu centrs, Ludza;
•           4. martā plkst. 15.00 – Nacionālo biedrību kultūras nams, Rēzekne;
•           5. marts plkst. 11.00 – Preiļu Brīvā skola, Preiļi;
•           5. marts plkst. 14.00 – Inženieru arsenāla parks, Daugavpils;
•           6. marts plkst. 11.00 – atbalsta mājā “Brīvupes”, Balvi;
•           18. marts plkst. 13.00 – Burtnieku ielas kvartāls, Limbaži;
•           19. marts plkst. 11.00 – Limbažu novada jaunatnes un uzņēmējdarbības iniciatīvu centrs “Bāka”, Salacgrīva;
•           19. marts plkst. 14.00 – Purezera dabas taka (Puikules muiža), Purezers;
•           20. marts plkst. 11.00 – Gulbenes novada jauniešu centrs “Bāze”, Gulbene;
•           20. marts plkst. 16.00 – Rūjienas jauniešu iniciatīvas centrs, Rūjiena.
 
11. martā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā notiks ikgadējā Kultūras ministrijas atbalstītā un Latvijas Kultūras akadēmijas rīkotā Latvijas Kultūras kanona (www.kulturaskanons.lv) konkursa jauniešiem fināls.  Konkursā piedalās Latvijas vispārizglītojošo skolu un profesionālo vidējo izglītības iestāžu 10.–12. klašu skolēni, lai nodrošinātu skolu jaunatnes līdzdalību kultūras procesos, kultūras un dabas mantojuma izzināšanā, popularizēšanā un komunikācijā, radītu priekšnoteikumus Latvijas kultūras un dabas mantojuma integrācijai jauniešu ikdienas dzīves praksēs, attīstītu jauniešos apziņu par kultūras un dabas mantojumu kā kopīgu resursu, radošu spēju un inovāciju avotu. Papildu informācija http://lka.edu.lv
 
12. martā – biedrības "Latvijas Mazpulki" konference "Eiropas jaunatnes gads mazpulkos". Tā notiks tiešsaistē no 11.00 līdz 14.00.
Pieteikšanās anketa viesiem: https://ej.uz/mazpulkos
 
15.–18. martā – mācības "Tauriņa efekts – jaunieši PAR iekļaujošu sabiedrību", organizē Latvijas Sarkanā Krusta Jaunatne. Apmācību laikā tiks spriests par sociālās iekļaušanas izpratni, neiekļaujošas sabiedrības cēloņiem, Erasmus+ un Eiropas Solidaritātes Korpusa programmām kā rīkiem sociālās iekļaušanas sekmēšanai. Tāpat tiks apzinātas esošās problēmas un izstrādāti risinājumi.
31. martā Europe Direct centrs Ventspilī plāno pasākumu  jauniešiem "ZID" (Zaļāks. Ilgtspējīgāks. Digitāls) par aprites ekonomiku, zaļo domāšanu un digitalizāciju.
7. aprīlī plkst. 16.00 Kandavas multifunkcionālais jaunatnes iniciatīvu centrs „Nagla” sadarbībā ar biedrību SPIIKIIZI veidos pasākumu “Kā pelnīt ar savu hobiju”?
Uzņēmējs Āris Birze kopā ar jauniešiem diskusijas veidā pārrunās to, kā saprast jauniešiem svarīgos jautājumus: "Ko es gribu? Kāpēc viņi grib sasniegt šos mērķus? Kā tos sasniegt? Kas viņus attur no mērķa sasniegšanas?"


Ropažu novada Jauniešu dome ar pašvaldības atbalstu rīko konkursu “JAUNIEŠU GADA BALVA”. Pasākuma mērķis ir apzināt un novērtēt novada aktīvos jauniešus un viņu sasniegumus. Vairāk informācijas par šī gada pasākumu meklē IG: @ropazu_jd un Facebook. Savukārt, atskatu uz pagājušā gada pasākumu vari atrast šeit.
 
#EYY2022 ietvaros Ropažu novada Jauniešu dome ir aizsākusi sarunu ciklu “Saies?!”. Katru ceturtdienu plkst. 19.00Instagram Live formātā @ropazu_jd piedāvā uzdot jautājumus Latvijas spējīgākajiem jauniešiem un uzzināt, kāds ir viņu veiksmes kods.
 
Martā Latvijā sāksies plaša mēroga diskusijas par 11 Eiropas Jaunatnes mērķiem, kuras organizēs Latvijas Jaunatnes padome sadarbībā ar LJP dalīborganizācijām. Diskusiju atbalstītāji: Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra, Izglītības un zinātnes ministrija, Latvijas Studentu savienība un Eiropas Kustība Latvijā. Lielākais jauniešu enerģijas tīkls tiksies sarunās ar jauniešiem par Latvijai aktuālajiem Eiropas Jaunatnes mērķiem, lai diskutētu par to izpildi līdz šim un idejām, kā aktīvāk ikdienā tos ieviest politikas veidošanā, pasākumu rīkošanā un ikdienas darbā. Seko līdzi diskusiju informācijai Eiropas Jaunatnes gada kartē un www.ljp.lv, kā arī Eiropas Savienības mājas un @LatvijasJaunatnespadome sociālajos tīklos.
 
Palīgs skolotājiem
Martā digitālā mēneša ietvaros Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra Eiropas skolu sadarbības tīkla eTwinning paspārnē aicina pedagogus, izglītības iestāžu vadību, interešu izglītības pārstāvjus un citus interesentus pieteikties vebināriem, kuru laikā varēs iegūt teorētiskas un praktiskas zināšanas par dažādiem digitālajiem rīkiem, ko izmantot ikdienas darbā ar skolēniem un projektu īstenošanā. Visi pasākumi ir bez maksas. 
Martā piedāvātie bezmaksas tiešsaistes semināri:
•           9. martā plkst. 18.00 notiks eTwinning tiešsaistes seminārs par tiešsaistes rīkiem un platformām mācību procesa vadīšanai sākumskolā. Pasākuma vadītāja Līga Bajāre (eTwinning vēstniece un Bauskas Valsts ģimnāzijas sākumskolas skolotāja) dalīsies savā pieredzē šo rīku lietošanā ikdienas mācību darbā un eTwinning projektos. Reģistrācija: https://bit.ly/3K6q5b0. Vairāk informācijas: https://etwinning.lv/vebinars-riki-sakumskola/.
•           23. martā plkst. 18.00 aicinām piedalīties tiešsaistes seminārā par Nearpod – mācību satura veidošanas rīku, kā arī platformu, kas paredz reāllaika nodarbību vadīšanu. Pasākums piemērots visiem, kuri vēlas iekļaut interaktīvus jautājumus, aptaujas un spēļošanas elementus video vai prezentācijas saturā ar reāllaika ieskatu skolēnu izpratnē. Nearpod platforma piedāvā daudzus mācību stundas prezentācijā iebūvētus formatīvās vērtēšanas digitālos instrumentus, lai vadītu mācīšanos efektīvāk un uzlabotu izglītojamo rezultātus klātienes, attālinātajās un hibrīdstundās. Savās zināšanās un praktiskajā pieredzē dalīsies eTwinning vēstniece un J. Pilsudska Daugavpils valsts poļu ģimnāzijas skolotāja Anna Beļska.
Reģistrācija: https://bit.ly/3MdBxn3. Vairāk informācijas : https://etwinning.lv/tiesaistes-seminars-nearpod-riks/.
 
Lai piedalītos, līdz vebināra sākumam jāaizpilda reģistrācijas anketa. Aizpildot vebināra reģistrācijas anketu, dalībnieks saņems e-pastu ar apstiprinājumu un saiti uz vebināru Zoom vietnē. Saite ir aktīva tikai vebināra norises laikā. Uz katru vebināru jāreģistrējas atsevišķi. Visi vebināri tiks straumēti arī Latvijas eTwinning Facebook lapā, vebināra ieraksti tiks publicēti arī YouTube un Latvijas eTwinning tīmekļa vietnē.

Plašāka informācija par jauniešiem un jaunatnes darbiniekiem saistošiem pasākumiem vietējā un starptautiskā mērogā, kurus organizē vai par kuriem informē Jaunatnes starptautisko programmas aģentūra, pieejama vietnē https://jaunatne.gov.lv/pasakumi/.

Par eTwinning
eTwinning ir Eiropas Savienības izglītības, apmācības, jaunatnes un sporta programmas Erasmus+ aktivitāte, kura tiek īstenota, izmantojot projektu kā mācību metodi un nodrošinot kompetenču pieeju izglītībā, veicina pedagogu profesionālo pilnveidi IKT, metodikas un valodu jomā. Reģistrējoties eTwinning, skolotāji var īstenot projektus vietējā un Eiropas mērogā, izmantot bezmaksas tiešsaistes partneru atrašanas, sadarbības un projekta gaitas atainošanas rīkus, kā arī piedalīties vietējā un starptautiskā mēroga pedagogu profesionālās pilnveides pasākumos gan tiešsaistē, gan klātienē. Pašlaik eTwinning.net platformā reģistrējušies aptuveni viens miljons skolotāju, no kuriem vairāk nekā 7500 ir Latvijas skolotāji.
IZMANTO IESPĒJU
Katrā no apkārtrakstiem iepazīstinām ar dažādām ES programmām jauniešiem un  programmu aktualitātēm.
 
Eurodesk – iespēju datu bāze
 
Eurodesk ir Eiropas jaunatnes informācijas tīkls, kas sniedz informāciju un konsultācijas jauniešiem un darbā ar jaunatni iesaistītajiem par dažādām mobilitātes iespējām Eiropā. Eurodesk ir arī iespēju datu bāze, kur ielūkoties, meklējot mācības, prakses vai cita veida iespējas.
Kontakti: 673580636, Lita.Zemvalde@jaunatne.gov.lv
 
“Radošā Eiropa”
 
Programmas “Radošā Eiropa” mērķis ir pilnveidot māksliniecisko un kultūras sadarbību Eiropas līmenī, atbalstīt Eiropas līmeņa  darbu radīšanu,  stiprināt Eiropas kultūras un radošo nozaru ekonomisko, sociālo un ārējo dimensiju, kā arī veicināt inovāciju un mobilitāti. To veido trīs daļas:
•             atzars “Kultūra”, kas aptver visas kultūras un radošās nozares, izņemot audiovizuālo nozari;
•             atzars “MEDIA”, kas aptver audiovizuālo nozari;
•             starpnozaru atzars, kas aptver darbības visās kultūras un radošajās nozarēs.
 
Programmas kultūras atzarā būs jaunas iniciatīvas mūzikas, kultūras mantojuma, izpildītājmākslas un literatūras nozarē, ieskaitot mobilitātes shēmu, kas piedāvās iespējas māksliniekiem, autoriem vai kultūras profesionāļiem doties uz ārzemēm, lai sekmētu viņu profesionālo izaugsmi vai starptautiskās sadarbības iespējas un lai atrastu jaunu auditoriju, kopīgi radītu vai iepazīstinātu ar savu darbu.
 
Atzars “MEDIA” pievēršas audiovizuāliem jautājumiem, un 2022. gadā tiek ieviesti vairāki jauninājumi. Tiks finansēts atbalsts inovatīvu videospēļu un virtuālās realitātes pieredzes izstrādei. Jauna darbība “MEDIA 360 grādi” būs vērsta uz vadošajiem nozares forumiem, kas sadarbojas ar uzņēmumiem visā audiovizuālās vērtības ķēdē. Lai vēl vairāk veicinātu inovāciju, tiks uzsākta daudzsološu jaunuzņēmumu “MEDIA piekļuve tirgum”. Ar tīklu palīdzību tiks stiprināta sadarbība starp filmu festivāliem.
 
Visbeidzot, starpnozaru atzars palielinās finansējumu “Radošās inovācijas laboratorijas” kopīgiem inovācijas projektiem, kuros iesaistītas vairākas radošās nozares, sniedzot ieguldījumu arī Jaunā Eiropas “Bauhaus” īstenošanā. Tā arī palielinās atbalstu ziņu plašsaziņas līdzekļiem, īstenojot papildu pasākumus plašsaziņas līdzekļu brīvības veicināšanai.
 
Plašāka informācija: https://www.km.gov.lv/lv/es-programma-radosa-eiropa-2021-2027 
Informācija par pietiekšanos projektiem publicēta https://www.km.gov.lv/lv/konkursi
Kontakti:
Apakšprogrammas „Kultūra” darbību Latvijā nodrošina Kultūras ministrijas ES kultūras kontaktpunkts
Tel: +371 67330229, E-pasts: radosaeiropa@km.gov.lv
Apakšprogrammas „MEDIA” darbību Latvijā nodrošina Nacionālā Kino centra MEDIA desk birojs
Tel: +371 67358857, E-pasts: mediadesk@nkc.gov.lv
 
Atbalsts Ukrainai
Atbildot uz  aktīvu iedzīvotāju interesi praktiski palīdzēt Ukrainas iedzīvotājiem, kustība “Gribu palīdzēt bēgļiem” sadarbībā ar biedrību TechChill ir izveidojusi platformu http://www.ukraine-latvia.com/, kurā apvienojusi informāciju tiem Latvijas iedzīvotājiem, uzņēmumiem un organizācijām, kas gatavi sniegt atbalstu Ukrainas pilsoņiem, kuri meklē patvērumu Latvijā, un Ukrainas iedzīvotājiem, kuriem šī palīdzība ir nepieciešama.


Eiropas Jaunatnes foruma paziņojums par Ukrainu
 
Eiropas Jaunatnes gads ir tikko sācies! Uzzināt par jaunumiem un pieteikt savas aktivitātes vari šeit: https://europa.eu/youth/year-of-youth_lv
 

Turpmāk ik mēnesi Eiropas Savienības māja kopā ar partneriem apkopos jaunāko informāciju par Eiropas Jaunatnes gada pasākumiem un iniciatīvām. Aicinām ikvienu iesaistīties šī apkārtraksta veidošanā, iesūtot aktuālo informāciju par jūsu rīkotajiem pasākumiem un aktivitātēm Eiropas Jaunatnes gada ietvaros, rakstot uz esmaja@esmaja.lv.

Aicinām sekot līdzi jaunumiem, izmantot iespējas un līdzdarboties! 
Eiropas Jaunatnes gada koodinators Latvijā – Latvijas Jaunatnes padome
https://ljp.lv/eiropas-jaunatnes-gads-latvija

#EuropeanYearOfYouth
#EYY2022
#jauniešuiespējas 
#jaunatneLV