Ievietots: 22. Decembris, 2022
Eiropas Jaunatnes gada atskats #EYY2022

2022. gadu esam pavadījuši Eiropas Jaunatnes gada zīmē, aktīvi darbojoties.  Gada nogale ir laba iespēja atskatīties uz padarīto. Šajā gadā  kopā ar partneriem esam izzinājuši jauniešu vajadzības un gaidas, rīkojuši dažādus pasākumus, sekmējot jēgpilnu jauniešu iesaisti, viedokļu paušanu, plaši informējuši par Eiropas Savienības atbalstīto programmu iespējām jauniešiem. Kopumā Eiropas Jaunatnes portāla pasākumu kartē Latvijā tika atzīmēti teju 200  Eiropas Jaunatnes gadam veltīti pasākumi.

Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā centrālais gada notikums bija sadarbībā ar mākslinieku Daini Rudeni radīts vides objekts. Šis objekts tika novietots Bastejkalnā un kalpoja kā jauniešu tikšanās vieta, kā arī pildīja informatīvo funkciju – ikviens interesents, izmantojot uz objekta izvietotos QR kodus, varēja iegūt informāciju par Eiropas Savienības sniegtajām iespējām jauniešiem. Objekts turpina sniegt informāciju Latvijas Jauniešu galvaspilsētā 2023 – Bauskā.

Pie mums, Eiropas Savienības mājā, turpināsim apmācību ciklu jauniešiem “Prakses kalve”, kas ir ikgadējs teorētisko un praktisko mācību kopums. “Prakses kalve” ir iespēja tiem jauniešiem, kuri grib apgūt ko jaunu, satikt dažādu jomu ekspertus, uzzināt par jaunāko un aktuālāko, kā arī sadraudzēties ar jauniešiem no visas Latvijas. Un tie ir tikai daži norišu piemēri.

Eiropas Jaunatnes gads drīz noslēgsies, taču tas nenozīmē, ka ieguldījums jaunatnes lietās mazināsies. Mēs turpināsim informēt par visdažādākajām programmām un projektiem, kas palīdz jaunajiem eiropiešiem pilnveidoties, piedalīties pieredzes apmaiņā, studēt, radīt savus uzņēmumus, ieviest inovācijas ar skatu arī uz nākamo tematisko gadu - Eiropas Prasmju gadu.
Novēlam gandarījuma un padarīta darba sajūtu, šo gadu noslēdzot, atrast laiku uzkrāt spēkus un turpināt iesāktos darbus, labās iniciatīvas arī nākamajā gadā!

Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā un Eiropas Savienības māja

Atskats uz Eiropas Jaunatnes gadu

- Pulcējot vairāk nekā 160 dalībniekus no valsts pārvaldes, pašvaldībām un nevalstiskajām organizācijām, novembra izskaņā norisinājās Eiropas Jaunatnes gada lielākā jaunatnes jomai veltītā konference, kuru organizēja Izglītības un zinātnes ministrija. Konferencē bija iespēja iepazīties ar jauniešu skatījumu par Latviju Eiropas jaunatnes gadā, izceļot jauniešus dažādu politiku centrā, uzzināt vairāk par ietekmes novērtējuma uz jauniešiem (angliski YouthTest) ieviešanas priekšnosacījumiem jaunu tiesību aktu pieņemšanā, kā arī piecās darba grupās tika meklēti konkrēti risinājumi par vairākām jauniešiem svarīgām tēmām, ko viņi akcentējuši šajā gadā. Vairāk info šeit.

-  Eiropas Jaunatnes gada ietvaros Izglītības un zinātnes ministrija organizēja piecus domnīcu ciklus. Pirmais domnīcu cikls tika veltīts sarunai par jauniešu vecuma maiņu likumā, ekspertu priekšlikumi lasāmi šeit. Otrais un trešais domnīcu cikls veltīts tika līdzdalības tēmai, ekspertu atziņas lasāmas te. Noslēdzošie domnīcu cikli tika veltīti jauniešu patstāvīgas dzīves uzsākšanai un jauniešu skaita samazinājumam Latvijā, , ekspertu atziņas lasāmas šeit.

 - 2022. gada 6. decembrī Eiropas Parlamentā notika Eiropas Jaunatnes gada noslēguma pasākums “Pieprasi nākotni”. Vairāk par konforencē pārrunāto un Eiropas Jaunatnes dialoga vēstnieku Leandras Spriesles un Lindas Brikovskas atziņām, lasi šeit.

- Eiropas Jaunatnes gadā IZM sadarbībā ar Latvijas Jaunatnes padomi šajā gadā apmeklēja 20 pašvaldības dažādos Latvijas reģionos, lai nodrošinātu vienlīdzīgas iespējas jauniešiem visās pašvaldībās, sekmējot darba ar jaunatni sistēmas izveidi un attīstīšanu pašvaldībās. Vairāk par vizītēs pārrunāto un pašvaldībām aktuālajiem jautājumiem darbā ar jaunatni var iepazīties te.

Jauniešu iniciatīvu konkurss turpinās!

Jauniešiem ir iespēja piedalīties iniciatīvu konkursā un saņemt līdz 1000 euro, lai radītu savus pasākumus, realizēt idejas, un atvieglotu savu iesaistīšanos nacionāla mēroga pasākumos. Neaizmirsti, ka tu esi jauns, un tas nozīmē darīt, organizēt, mācīties, augt un izklaidēties!

Šīs iniciatīvu konkurss ir Tava iespēja būt jaunam un, piemēram, gūt 300 EUR atbalstu tam pārgājienam, kuru plāno gadiem ilgi vai attīstīt savas klases ideju skolā organizēt pasākumus vienaudžiem. Tu vari pat iegūt finansējumu sava pētnieciskā darba atbalstam, lai, piemēram, attīstītu demokrātiju Latvijā. Konkurss ir atvērts jebkurai tavai idejai, kas cels Eiropas Jaunatnes gada kvalitāti.

Lai uzzinātu vairāk ieskaties konkursa nolikumā šeit vai lapas apakšā sadaļā "Resursi", aizpildi pieteikumu word formātā (drīz būs pieejama arī digitālā pieteikuma forma) un sūti uz [email protected] un [email protected].

Nākamos pieteikumus var iesniegt līdz 5. janvārim, un tie tiks izskatīti līdz 10. janvārim.