Ievietots: 7. Marts, 2023
Plakāts

No 2023. gada 9. marta līdz 31. martam Eiropas Savienības mājā (Aspazijas bulvāris 28, Rīga) būs skatāma Latvijas Dabas fonda un fotogrāfa Kristapa Kalna kopīgi veidotā izstāde “Pļavas ļaudis. 11 stāsti par pļavu atjaunotājiem projektā GrassLIFE”.  Izstādes atklāšana notiks 9. martā plkst. 16.00.

2017. gadā Latvijas Dabas fonds sāka projektu GrassLIFE, kurā dabas eksperti kopā ar 11 saimniecībām atjaunoja 720 hektāru izzūdošās Latvijas dabiskās pļavas. Tomēr tas nav pietiekami, lai mūsu pļavas saglabātos kaut vai pašreizējā apjomā, kas ir tikai 0,7% no Latvijas teritorijas. Pirms 100 gadiem tie bija 30 procenti, un dabiskās pļavas uzskatāmas par izzūdošu dzīvotni. Pieci projekta gadi apstiprināja, ka tikai cilvēku klātbūtne pļavām var dot nākotni, bet pļavas dažādos veidos var nodrošināt cilvēku nākotni.

Cilvēka pieskāriens ir veidojis un uztur pļavu unikālās ekosistēmas, bet tā trūkums vai gluži pretēji – saimniekošanas intensifikācija, ir iemesli pļavu izzušanai. Kas zemniekus motivē apsaimniekot un uzturēt dabiskās pļavas? Projekta GrassLIFE pieredze sadarbībā ar pļavu atjaunotājiem parādīja, ka tas ir ne tikai saimniecisks ieguvums, kas nav bez nozīmes, bet arī lepnums un vēlēšanās saglabāt Latvijas dabas vērtības un ainavu.

“Ar šo izstādi mēs vēlamies cildināt visus tos Latvijas zemniekus, kuri jau šobrīd strādā dabisko zālāju apsaimniekošanā un palīdz saglabāt tās nenovērtējamās dabas bagātības, kas mājo pļavās. Apsaimniekojot un uzturot savas pļavas, šie cilvēki dod lielu devumu mums visiem, kas izbauda pļavas sniegtos labumus, ainavu un dabas daudzveidību,” norāda Andrejs Briedis, Latvijas Dabas fonda padomes priekšsēdētājs.

Visā projekta gaitā 11 pļavas atjaunotāju saimniecības, saimniekus un pļavas dokumentēja fotogrāfs Kristaps Kalns. Izstādi “Pļavas ļaudis” veido lauksaimnieku portreti, kas tapuši ar jau padarīta darba sajūtu projekta noslēgumā. Pļavu atjaunotāju saimniecības ir visā Latvijā – Valkas novadā, Daugavpils un Madonas novados, Jēkabpils, Smiltenes un Gulbenes novados, kā arī Talsu un Skrīveru novados.

Izstāde ir skatāma bez maksas Eiropas Savienības mājas darba laikā no 9.00 līdz 18.00 darba dienās. Izstāde var nebūt pieejama ES mājā notiekošo pasākumu laikā.

Latvijas Dabas fonds ir viena no lielākajām dabas aizsardzības nevalstiskajām organizācijām Latvijā, kas darbojas jau vairāk nekā 30 gadus. Tā misija - Latvijas dabas daudzveidības saglabāšana un atjaunošana. Projekts “GrasLIFE: Zālāju atjaunošana un to dažādas izmantošanas veicināšana LIFE16NAT/LV/262" īstenots ar Eiropas Savienības LIFE programmas finansiālu atbalstu.