
Sarunas par mieru un karu ar bērniem un jauniešiem
Vai ar bērniem un jauniešiem ir jārunā par sāpīgiem un traģiskiem notikumiem? Vai skolā un ģimenē ir jārunā par karu? Šie jautājumi izskan bieži. Pieaugušo pienākums ir skaidrot un mierināt, nevis sēt trauksmi, pārrunāt un dalīties arī savās sajūtās, nevis ignorēt tās. Miers ir augstākā vērtība. Mūsu kopējās vērtības ir noteiktas Latvijas Republikas Satversmē, Vispārējā cilvēktiesību deklarācijā un Eiropas Cilvēktiesību konvencijā, tās ir demokrātiskas sabiedrības pamats. Mūsu uzdevums ir bērniem un jauniešiem veidot visaptverošu izpratni par tādām vērtībām kā dzīvība, miers, cilvēka cieņa un brīvība, veidojot vērtējošu attieksmi un atbildību par sevi un savu rīcību.
Sarunu par mieru un karu var izraisīt kāda dzirdēta ziņa, redzēts video vai lasīts stāsts. Mēs piedāvājam trīs stāstus, kas rosina sarunas ģimenē un klasē par kara cēloņiem, cilvēku izvēlēm un rīcību, kara sekām un Ukrainas bēgļu sajūtām.
Stāstā "Jukijs un Meža savienība" aprakstīti jāņtārpiņa Jukija un viņa draugu piedzīvotais mežā, kurā notiek daudzi konflikti. Vecais koks Arbo pastāsta Jukijam par karu, kas norisinājies senos laikos, mudinot Jukiju uzņemties atbildību un veicināt mežā sarunas, mācīties uzklausīt citam citu, palīdzēt un atbalstīt, dibinot Meža savienību. Dziļākai tēmas izpētei, iesakām izmantot arī mācību materiālus - Aktivitāšu grāmatu bērniem un Rokasgrāmatu skolotājiem.
Pasakas "Pēgasa solījums"darbība notiek pagātnē, kad Pēgass, majestātisks zirgs ar milzu spārniem, dzīvoja starp cilvēkiem un bija iesaistīts neskaitāmos piedzīvojumos. Šajā pasakā mēs sekosim tam, kā Pēgass un viņa kompanjone Eiropa cenšas saliedēt cilvēkus un atkal apvienot kara plosīto kontinentu.
Stāsts "Meitene, kura turēja acis vaļā" ļaus ieskatīties Ukrainas bēgļu bērnu sajūtās, mudinās būt iejūtīgiem, vērīgiem un atbalstīt blakus esošos.
Stāstus ierunājis Raitis Zapackis.
Stāsti audioformātā tapuši pateicoties Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā un kultūras menedžmenta centra Lauska sadarbībai.