Eiropas vēlēšanu nakts Latvijā

Ievietots: 23. Maijs, 2019
Vēlēšanu nakts

Svētdien, 26. maijā, pusnaktī no 26. uz 27.maiju (no svētdienas uz pirmdienu) Eiropas Parlamenta (EP) birojs Latvijā un Centrālā Vēlēšanu komisija (CVK) aicina uz Eiropas Parlamenta vēlēšanu oficiālo rezultātu paziņošanu: tiks paziņoti 8 ievēlētie Latvijas pārstāvji, kuri turpmākos 5 gadus strādās Eiropas Parlamentā un līdzdarbosies ES likumu izstrādē.

Preses konference notiks Eiropas Savienības mājā (Aspazijas bulvāris 28, Rīga, 1.stāvs).

! MEDIJIEM: TV, foto un līdzdalības iespējas.

Preses konferencē kopā ar CVK piedalīsies arī politikas eksperti. Viņi būs pieejami arī mediju intervijām, Eiropas vēlēšanu rezultātus komentējot gan Latvijas, gan Eiropas kontekstā.

  • CVK priekšsēdētāja Kristīne Bērziņa
  • EP biroja Latvijā vadītāja Marta Rībele
  • Latvijas Universitātes Politikas zinātnes nodaļas profesore Žaneta Ozoliņa
  • Sabiedriskās politikas centra PROVIDUS direktore un vadošā pētniece Iveta Kažoka
  • Sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS direktors Arnis Kaktiņš
  • Rīgas Stradiņa universitātes Eiropas studiju fakultātes lektore Lelde Metla - Rozentāle

Tāpat klātienē būs iespēja sastapt Eiropas Parlamenta vēlēšanās kandidējošo politisko partiju/apvienību pārstāvjus. Aicinātas visas partijas/apvienības, dalību jau apstiprinājuši:

Eiropas vēlēšanu rezultātu paziņošana

Sākot no plkst. 19:00 (LV laiks) vietnē vēlēšanurezultāti.eu būs pieejams apkopojums par potenciālajiem vēlēšanu rezultātiem ES dalībvalstīs, kas balstīts uz mediju vai pētījumu veiktām aptaujām (exit polls u.c.). Oficiālie vēlēšanu rezultāti tiks paziņoti tikai pēc pēdējā vēlēšanu iecirkņa slēgšanas dalībvalstīs (Itālijā to slēgs visvēlāk - pusnaktī pēc Latvijas laika).

Pasākuma laikā ES mājā jau no plkst. 23:00 plānota pieslēgšanās Eiropas Parlamentam Briselē, kur notiks centrālais Vēlēšanu nakts pasākums, kā arī sazvanīšanās ar Latvijas korespondentiem Briselē, kuri klātienē sekos līdzi #EiropasVēlēšanas2019 rezultātiem. Iepriekš minētie politikas eksperti būs pieejami jau no plkst. 23:00, lai komentētu provizoriskos rezultātus Latvijā un citur ES.

 

Likumdošanas process Eiropas Savienībā (ES)

Abi ES likumdevēji - Eiropas Parlaments un ES Padome (ES dalībvalstu ministri), kuras darbu 2019. gada pirmajā pusē vada Rumānija (2015. gada pirmajā pusē vadīja Latvija) - kopīgi pieņem ES likumus daudzās jomās. Šie likumi pēc tam ir pamats ES valstu nacionālajiem likumiem. Piemēram, Latvijā līdz pat 80% likumu balstīti uz ES lēmumiem.

Lai arī Eiropas Komisija ir vienīgā Eiropas likumu iniciatore, Eiropas Parlaments var norādīt, kādi tiesību akti būtu vēlami, un prasīt EK, lai tā sagatavo likumdošanas priekšlikumus. Eiropas Parlaments ir vienīgā tieši vēlētā ES institūcija, kas pārstāv aptuveni 500 miljonus ES iedzīvotāju, t.sk., Latvijas iedzīvotājus.

 

Plašākai informācijai:

Signe Znotiņa-Znota
Eiropas Parlamenta preses sekretāre Latvijā
T. + 371 67085461
M. + 371 26440185
E-pasts: signe.znotina-znota@europarl.europa.eu