Noderīgi - kalendārs svinamo un atceres dienu iekļaušanai
mācību saturā
Aicinām mācību procesā ietvert svētkus un atceres dienas, kas ļauj izprast un iesaistīties Eiropas Savienībā un pasaulē nozīmīgos procesos, izzināt vēstures notikumus, iepazīties ar aktualitātēm.
Starptautiski atzīmējamās dienas var būt lielisks iedvesmas avots sarunām ar skolēniem par mieru, demokrātiju, cilvēktiesībām, klimatu un citām nozīmīgām tēmām.
Kalendārs piedāvā īsu svētku un atceres dienu aprakstu, kā arī materiālu kopu 1.-3.klasei, 4.-6.klasei, 7.-9.klasei un vidusskolai. Materiālu kopu veido saites uz izziņas materiāliem, spēlēm, uzdevumiem, mācību materiāliem latviešu un angļu valodā. Kalendārs skatāms šeit.
Svinam un izzinām kopā, lai veidotu iekļaujošu un radošu Eiropu!
Iesaistoši - Eiropas Valodu diena
Šogad, atzīmējot 20 gadus kopš Latvijas pievienošanās Eiropas Savienībai, Eiropas Valodu dienu svinēsim vērienīgāk, Eiropas valodu festivālā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā 28. septembrī visas dienas garumā!
Latviešu valoda bija viena no 10 valodām, kas 2004. gadā kļuva par ES oficiālo valodu. Šis statuss nozīmē to, ka latviešu valoda ir līdzvērtīga visām pārējām 23 oficiālajām valodām. Tāpēc kopā ar lielāko daļu ES valodu pārstāvjiem aicinām ikvienu šajā festivālā svinēt Eiropas daudzvalodību – iepazīsim tuvāk savu un citas valodas, diskutēsim par svešvalodu apmācību skolās un valodu un tulkošanas studiju nākotni, un sumināsim labākos Erasmus+ valodu apguves projektus.
Gaidīsim ikvienu – gan tos, kas festivālu apmeklēs individuāli, gan tos, kas dosies organizētā braucienā kopā ar skolasbiedriem. Svinēsim Eiropas Valodu dienu kopā! Plašāk par festivālu: 28. septembrī norisināsies Eiropas Valodu festivāls | ES Māja (esmaja.lv)
Izzinoši – nodarbības vidusskolēniem par aprites ekonomiku
Eiropas Komisijas pārstāvneicība Latvijā sadarbībā ar biedrību Zaļā brīvība septembrī vidusskolēniem piedāvās izzinošas nodarbības: “Kā mūsu dzīvesveids ietekmē klimata pārmaiņas? Praktiska iepazīšanās ar spēli “Klimats sauc!”” un “Ilgtspējīga siltumapgāde un biomasas problēmas”.
Aicinām skolas pieteikties nodarbībām, rakstot uz [email protected]
Nodarbību apraksts
“Kā mūsu dzīvesveids ietekmē klimata pārmaiņas? Praktiska iepazīšanās ar spēli “Klimats sauc!””
Ilgums: 1-1,5h
Vai lidojumam uz Taizemi ir lielāka ietekme uz klimata pārmaiņām nekā gaļas ēšanai katru dienu? Vai festivāla apmeklējumam ir lielāka ietekme kā lidojumam uz Taizemi?
Uz šādiem un līdzīgiem jautājumiem meklēsim atbildes “Klimats sauc!” nodarbības laikā. Būs iespēja uzzināt vairāk par klimata pārmaiņu izaicinājumiem, kā arī praktiski darboties, izmēģinot kāršu spēli “Klimats sauc!”, kuras laikā spēlētāji gūs izpratni par ikdienas rīcību ietekmi uz klimata pārmaiņām.
Nodarbības mērķis ir gan iedvesmoties, gan rosināt diskusijas, kā arī iepazīties ar mācību procesā izmantojamu metodi, kas palīdzēs izprast dzīvesveida ietekmi uz klimata pārmaiņām un ilgtspējīgu attīstību.
“Ilgtspējīga siltumapgāde un biomasas problēmas”
Lai mazinātu klimata pārmaiņas, mums ir jāpāriet uz atjaunīgiem resursiem ne tikai elektrības ražošanā, bet arī siltumapgādē. Latvijā siltumapgāde ir viens no vislielākajiem kaitīgo siltumnīcefekta gāzu (SEG) emisiju avotiem, taču apsilde ir arī ļoti svarīga labsajūtas sastāvdaļa mūsu klimatiskajos apstākļos. Šobrīd Latvijā kurināšanai pārsvarā tiek izmantota fosilā gāze un koksnes biomasa, un katrai no šīm degvielām ir savas problēmas un arī lieli izaicinājumi. Lai mūsu siltums kļūtu tiešām 'zaļš', ir jāvirzās uz jauniem siltuma avotiem un būtiski jāmaina tas, kā šobrīd apsildām mūsu mājas. Par to arī runāsim šajā nodarbībā.
Iedvesmojoši - akcija “Atpakaļ uz skolu”
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā aicina jūsu izglītības iestādi piedalīties akcijā „Atpakaļ uz skolu/ Atpakaļ uz universitāti 2024” un tikties ar dažādu jomu ekspertiem! Akcijas noritēs līdz 2024. gada novembra beigām.
Šogad eksperti dosies uz skolām konkrētu mācību stundu vai lekciju kursu ietvaros, tā ar savas jomas ekspertīzi un Latvijas, Eiropas un pasaules pieredzi bagātinot mācību procesu. Piemēram, ekonomikas jomas eksperts būs vērtīgs palīgs ekonomikas stundā, pastāstot par jaunuzņēmumu dibināšanu. Sociālo zinību mācību procesu bagātinās aktīvs NVO vadītājs. Eiropas Savienības Zaļo kursu izskaidros eksperts, kurš ikdienā līdzdarbojas tā ieviešanā.
Skolēni vienlaikus apgūst vairākus mācību priekšmetus, eksperti, jomu profesionāļi, savā ikdienas darbā fokusējas uz vienu jomu. Jomu profesionāļi uzklausīs skolēnu jautājumus, skaidros tos caur savas ikdienas darba pieredzes prizmu, kļūs par atbalstu pedagogiem un Latvijas izglītības telpai kopumā – par tiltu starp skolu un dažādām profesionālajām jomām.
Aicinām līdz 16. septembrim pieteikties vizītei, aizpildot https://forms.gle/KYMSCPxkdWbSNQJ39 vai rakstot uz [email protected].