
25. martā Eiropas Savienības mājā viesosies trīs izcilas personības – Virgīnija Vītola, Agnese Spustaka un Katrīna Laganovska. Nāciet pie mums ciemos ar visu klasi! Vizītes ir bez maksas, vienā vizītē varam uzņemt 30 skolēnus. Šīs tikšanās ir piemērotas vidusskolas vecuma jauniešiem.
Plkst. 10.00
Virgīnija Vītola , LU Cietvielu fizikas institūta Optisko materiālu laboratorijas vadošā pētniece
Virgīnija stāstīs par savu ceļu zinātnē un ilgi spīdošiem materiāliem.
“Pastāstīšu par ilgi spīdošiem luminiscentiem materiāliem, kas tiek uzlādēti ar gaismu un spīd tumsā ilgu laiku pēc gaismas izslēgšanas - pat līdz 20 stundām. Apskatīsim, kas izraisa šādu materiālu spīdēšanu un kāpēc vispār lietas spīd konkrētās krāsās. Apskatīsim arī kādus spīdošus materiāliņus, kas sintezēti mūsu laboratorijā!”
Jaunā zinātniece Virgīnija Vītola zinātnē nonāca, mācoties 12. klasē un sākot strādāt Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūtā. Virgīnija strādā optisko materiālu laboratorijā, pētot dažādas stikla virsmas un spīdošos materiālus. Vairākus gadus ir vadījusi jauno fiziķu skolu, piesaistot skolēnus un studentus zinātnei.
Stipendijas, balvas:
- saņēmusi Vernera fon Sīmensa Izcilības balvu par maģistra darbu;
- saņēmusi A/S «Sidrabe» stipendiju;
- saņēmusi LZA atzinību par 2018. gada nozīmīgākajiem sasniegumiem Latvijas zinātnē par pētījumu «Jauna energoefektīva metode ilgi spīdošo pārklājumu iegūšanai uz metāliem»;
- 2023. gada 17. janvārī saņēmusi Artura Balklava balvu zinātnes popularizēšanā par neatlaidīgu darbu jauniešu piesaistīšanā zinātnei.
Sieviete Eiropā: No 2020. – 2023. gadam piedalījās ERDF Postdoktorantūras projektā, kas piedāvāja iespēju jaunajiem zinātniekiem iesaistīties augstas kvalitātes pētījumos un attīstīt zinātniskās idejas, stiprinot Latvijas pozīciju starptautiskajā zinātnes un inovāciju kopienā.
Plkst. 11.00
Agnese Spustaka, LU teorētiskās fizikas katedras vecākā eksperte, LU Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātes fizikas doktorante
Nodarbības tēma - No zinātniski pētnieciskā darba līdz doktorantūrai fizikā.
“Stāstīšu, kā no skolēna skatupunkta iegūt ieskatu tajā, kādas iespējas paveras, ja izvēlas savu karjeru saistīt ar fiziku, kā iesākt un kur sākotnēji meklēt informāciju. Tāpat pieminēšu, ko daru šobrīd kvantu tehnoloģijās un kāpēc tas visiem mums varētu būt interesanti. Plānoju parādīt, kā izskatās paraugi, ja tos pēta nano-izmērā.”
“Jau bērnībā man ļoti patika risināt dažādas mistērijas un mīklas. Man ļoti patika skatīties dažādus detektīvus. Šeit, zinātnē, ir diezgan līdzīgi, jo šobrīd es varu ieraudzīt kādus rezultātu, kādu spektru, un man ir jānonāk līdz tam, kāpēc es redzu to, ko es redzu. Sanāk risināt tādu mistēriju. Ar vēlmi risināt loģikas mīklas es esmu nonākusi līdz tam, ka doktorantūrā studēju fiziku.”
Stipendijas, balvas:
- 2018.-2021. gadam saņēmusi Vītolu fonda stipendiju, kas bija iedvesmojošs stimuls turpināt attīstīties;
- saņēmusi “Gada fizmats 2021” balvu;
- 2021. gadā saņēmusi Kaspara Ērgļa stipendiju par labāko eksperimentālo fizikas bakalaura darbu.
Sieviete Eiropā: Šobrīd darbojas kvantu tehnoloģiju pētniecībā, tā Latvijā noris Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda projekta “Kvantu tehnoloģiju iniciatīva” ietvarā.
Plkst. 12.00
Katrīna Laganovska, LU Cietvielu fizikas institūta Optisko materiālu laboratorijas pētniece
Nodarbībā stāstīs par savu ceļu zinātnē un ferroelektriskajiem tranzistoriem.
“Prezentācijas zinātniskā daļa būs vērsta uz segnetoelektriskiem materiāliem un to potenciālajiem pielietojumiem. Kā, piemēram, pavisam jaunu datoru arhitektūru veidošanu, kur tranzistori darbojas ne tikai, kā loģika, bet arī kā atmiņa.”
No bērnības blēņām Katrīna Laganovska ir nonākusi līdz zinātnei. Viņa ir pētniece Latvijas universitātes Cietvielu fizikas institūtā, kur īpašu uzmanību šobrīd pievērsusi optisko īpašību un defektu izpētei segnetoelektriskos metālu oksīdos jeb, kā norādīja viņa pati, "zinātnieku aprindu drāmai". Viņa strādā pie tādu materiālu izveides, kas nākotnē varētu ļaut pilnībā mainīt datoru arhitektūru, tos padarot daudz ātrākus un vēl jaudīgākus.
Stipendijas, balvas:
- saņēmusi "L`Oréal-UNESCO" balvu Sievietēm zinātnē.
Sieviete Eiropā: Visciešākā sasaiste izpaužas caur neseno "L'Oreal For Women in Science Young Talents program" apbalvojumu. Katrīna plāno piedalīties projektā nākamajā ERDF postdoktorantūras projektu uzsaukumā, kas piedāvā iespēju jaunajiem zinātniekiem iesaistīties augstas kvalitātes pētījumos un attīstīt zinātniskās idejas, stiprinot Latvijas pozīciju starptautiskajā zinātnes un inovāciju kopienā.
Pieteikšanās vizītēm, rakstot uz e-pastu [email protected]. Piesakieties pirmie un izmantojiet šo iespēju!