Ievietots: 8. Marts, 2023
Bilde

Eiropas Komisija (EK) šogad uzsāk jaunu iniciatīvu “Eiropas Rakstnieku diena”, lai veicinātu interesi par grāmatu lasīšanu, īpaši jauniešu vidū, kā arī atklātu Eiropas valodu un literatūras daudzveidību. Tā notiks 27. martā un turpmāk katru gadu - marta pēdējā pirmdienā. 

Iniciatīva izveidota, lai atklātu skolēniem, ka literatūra var būt viens no veidiem, lai iepazītu Eiropas kultūras bagātību, kā arī veicinātu personisko izaugsmi un iesaisti sociālajos procesos. Īpaši nozīmīgi šo dienu atzīmēt Eiropas Prasmju gadā, jo, kā liecina Eurostat un OECD pētījuma dati, lasītprasme ir viena no pamatprasmēm, kas balsta gan medijpratību, gan informācijas pratību, gan citas mūsdienu pratības, un tā ir būtiski jāpilnveido visās Eiropas Savienības valstīs, tostarp Latvijā.

Eiropas Rakstnieku dienā Latvijas skolās un bibliotēkas tiks spēlēta literatūras spēle "Reiz bija...", organizēti Eiropas autoru darbu lasījumi, kā arī atklātas unikālas izstādes, kurās varēs apskatīt Eiropas Savienības dalībvalstu un citās valodās tulkotu grāmatu kolekcijas – Astrīdas Lindgrēnes “Grāmatu par Pepiju Garzeķi”, Lūisa Kerola “Alises piedzīvojumus Brīnumzemē” un brāļu Grimmu “Sarkangalvīti”. Gan šī, gan citu grāmatu kolekcijas, kuras sagādājuši Eiropas Komisijas Tulkošanas ģenerāldirektorāta pārstāvji, ceļo pa visām Eiropas Savienības valstīm. Iepazīstoties ar grāmatām dažādās valodās, ir iespējams pavisam konkrētā veidā novērtēt Eiropas valodu daudzveidību. Var ieskatīties grāmatās un ieraudzīt, piemēram, kā Pepiju Garzeķi sauc citās valodās vai kā tulkotas vārdu spēles “Alises piedzīvojumos Brīnumzemē”. No 27. marta līdz aprīļa beigām “Alises piedzīvojumi Brīnumzemē” būs aplūkojami Gulbenes bibliotēkā, pēc tam šīs grāmatas ceļos uz Madonu un Alūksni. “Sarkangalvīte” dažādās valodās no 27. marta līdz aprīļa beigām būs skatāma Daugavpilī, bet maijā – Krāslavā.

Eiropas Rakstnieku dienas atklāšanas pasākumā Eiropas Savienības mājā viesi varēs aplūkot izstādi “Ceļo valodu pasaulē ar “Pepiju Garzeķi”!”, satikt Nelsona kungu no Latvijas Leļļu teātra izrādes “Pepija Garzeķe”, kā arī piedalīties literatūras spēlē “Reiz bija...”.

 

Pasākuma programma ES mājā 27. martā

9.00 Eiropas Rakstnieku dienas atklāšana

  • Andris Kužnieks, Eiropas Komisijas pārstāvniecības vadītājas vietnieks un politikas nodaļas vadītājs
  • Osvalds Zebris, rakstnieks, 2017. gada Eiropas Savienības Literatūras balvas ieguvējs
  • Elizabete Pičukāne, Tulkošanas ģenerāldirektorāta pārstāve
  • Ilva Hammarstena (Ylva Hammarsten), Zviedrijas vēstniecības pirmā sekretāre

9.30 Eiropas Savienības mājas literatūras spēle "Reiz bija...", piedalās pasākuma viesi un skolēni.

 

Šajā dienā un visa mēneša garumā aicinām skolas un bibliotēkas spēlēt spēli "Reiz bija...", kā arī organizēt Eiropas autoru darbu lasījumus.

VāksAtbildes

 

Spēlē “Reiz bija…”

Lai šo dienu padarītu aizraujošu, Eiropas Savienības māja sadarbībā ar Rīgas Centrālo bibliotēku ir izveidojusi spēli "Reiz bija...". Tieši ar šiem vārdiem sākas lielākā daļa pasaku, stāstu un romānu. Bet vai vienmēr? Atbildi aicinām meklēt spēlē, apskatot Eiropas Savienības valstu bērnu grāmatu vākus un prognozējot šīs grāmatas pirmo teikumu.

Spēles norise:

1. Dalībnieki apskata grāmatu vākus (pielikums Nr.1).

2. Dalībnieka kartītē katrs dalībnieks ieraksta konkrētās grāmatas pirmo teikumu (iztēlojas, kāds tas varētu būt) (pielikums Nr.2). Dalībnieki var izvēlēties piecus vai vairāk grāmatu vākus (atkarībā no spēles ilguma). Ērtības labad kartītes izvietotas uz A4 lapas, pirms spēles lūdzam tās sagriezt.

3. Dalībnieki nodod kartītes spēles vadītājam vai ieliek traukā ar atbilstošās grāmatas numuru.

4. Katrai grāmatai spēles vadītājs izvēlas četrus dalībnieku piedāvātos teikumus, starp tiem iejauc arī īsto teikumu(pielikums Nr.3.). Tad spēles vadītājs nolasa visus piecus teikumus, nemainot intonāciju, lai nepateiktu priekšā pareizo atbildi.

5. Dalībnieki klausās un balso par pareizo atbildi. Spēles vadītājs piefiksē balsojumu, piešķirot punktus pēc šādas metodikas: ja dalībnieks atmin īsto teikumu, saņem 2 punktus; ja kāds dalībnieks nobalso par cita dalībnieka rakstīto teikumu, rakstītājs saņem 1 punktu. Ērti punktu skaitīšanu uzticēt pašiem dalībniekiem, tam noderēs (pielikums Nr.4.)

6. Uzvar dalībnieks, kurš spēlē ieguvis lielāko punktu skaitu.

Atzinibas raksts par dalibu spēlē "Reiz bija..."(pielikums Nr.5)

 

Aicinām pēc pasākuma dalīties ar savu pieredzi, nosūtot uz e-pastu [email protected] īsu aprakstu par Eiropas Rakstnieku dienu jūsu skolā un bibliotēkā, kā arī pievienojot foto un/vai video.